6.5. 2014 10:00

Ako si vybrať prvé vlastné bývanie?

6.5. 2014 10:00

Ako si vybrať prvé vlastné bývanie?

Foto: profimedia.sk

Podľa údajov Európskej únie býva viac ako 56 percent Slovákov vo veku od 25 do 34 rokov stále s rodičmi.

Mladí ľudia to dnes s bývaním vôbec nemajú ľahké. Starším sa môže zdať, že je za tým odkladanie dospelosti či lenivosť, skutočným dôvodom sú však súčasné ceny bytov. Jedným z riešení sú štartovacie byty pre mladých. O tom, ako sa stať majiteľom štartovacieho bytu a na čo si dať pri kúpe pozor hovorí odborník na trh s bytmi Filip Žoldák.

„Štartovacie bývanie sa považuje za prvé, a teda zväčša aj najdostupnejšie bývanie na trhu. Jeho výhodou je, že naň netreba príliš šetriť. Je určené hlavne pre mladé rodiny a čerstvo zamestnaných. Často sa pre byty v tejto kategórií rozhodujú aj starší ľudia, ktorí chcú útulné miesto na prežitie staroby. Štartovací byt tiež nie je problém prenajať, možno ho teda považovať aj za výhodnú investíciu. Rozloha takýchto bytov sa zväčša pohybuje do 40 - 45 metrov štvorcových, cena v Bratislave nezvykne presiahnuť 60 000 eur, čo je pri súčasných cenách nehnuteľností v meste veľmi výhodné,“ radí odborník.

Ako si vybrať svoje prvé bývanie

Na výbere vášho prvého bytu si dajte poriadne záležať. Veľmi dôležitá je lokalita, pre ktorú sa rozhodnete. Bývanie by malo mať ľahkú dostupnosť na hlavné dopravné ťahy mesta. Rozhodujúca je aj blízkosť zastávok MHD, aby ste sa ráno ľahko dostali do práce. Pred výberom bytu si napríklad skúste naplánovať trasu na jednej z internetových máp z miesta, kde sa nachádza, do vášho zamestnania. Pre Bratislavu niektoré mapy zobrazujú aj aktuálnu hustotu premávky, takže odhad času cesty je veľmi presný. Najlepšie je ale, samozrejme, prejsť si trasu osobne.

Určite nepodceňujte prítomnosť zelene v okolí bývania. Výskumy Americkej psychologickej asociácie naznačujú, že bývanie v blízkosti prírody má priaznivý účinok na psychické aj fyzické zdravie. Rozhodnite sa preto pre bývanie obklopené zeleňou, prípadne parkom, ktorý stlmí ruch z dopravy.

Niektoré nové projekty vyrastajú doslova na zelenej lúke, zistite si preto, či sa v blízkosti nachádzajú potraviny, banka, kvalitné školy, škôlky a všeobecný lekár, prípadne nemocnica. Vo voľnom čase sa vám bude hodiť, ak neďaleko nájdete prírodu na oddych, športoviská alebo detské ihrisko.

Kde zohnať peniaze a ako postupovať pri kúpe

Všetky spomenuté faktory sú pri kúpe bytu veľmi dôležité, v konečnom dôsledku ale rozhoduje cena. Tá sa aktuálne pohybuje v rozmedzí od 40-tisíc do 60-tisíc eur. Našťastie, štartovacie bývanie sa v niekoľkých bankách dá refinancovať aj 100-percentným úverom, čo pri iných typoch nehnuteľností nie je bežné.

Mladí ľudia často uvažujú skôr nad podnájmom, pretože je považovaný za lacnejšiu alternatívu, ide ale o mýtus. So správne nastavenou hypotékou môžu byť splátky podstatne nižšie ako akýkoľvek nájom porovnateľného bytu v Bratislave.

Aby ste sa vyhli chybám pri kúpe, dôkladne si naštudujte všetky dôležité informácie. Na internete sa dnes dá ľahko dopracovať k údajom o  projektoch a zmluvných podmienkach ich kúpy, ale tiež radám, na čo si dávať pozor pri kúpe akéhokoľvek bytu.

„Štartovacích bytov je v Bratislave v súčasnosti žalostne málo, približne možno hovoriť 200 až 250 bytoch v celom meste. Pre takýto typ bývania pritom existuje veľké množstvo potenciálnych zákazníkov. Developeri sa v ostatných rokoch prispôsobili požiadavkám ľudí pri dvoj a trojizbových bytoch, ale v tejto oblasti zatiaľ zaostávajú,“  uzatvára odborník.

autor:  ipeknebyvanie.sk
6.5. 2014 10:00
Diskusia  ()
Diskusia
44