7.11. 2013 10:00

Ako sa správne a jednoducho zbaviť starých spotrebičov

7.11. 2013 10:00

Ako sa správne a jednoducho zbaviť starých spotrebičov

Foto: Profimedia.sk

Aj keď pri kúpe novej chladničky či práčky máme mnohokrát pocit, že ju kupujeme „na doživotie“, realita je však iná. Ak u vás doma práve nastala chvíľa „historickej“ výmeny,mali by ste vedieť, čo robiť so starým spotrebičom.

Ak u vás doma nastala chvíľa, kedy je nutné vymeniť starý spotrebič za nový, máme pre vás niekoľko tipov, kam s tým starým.

Starý spotrebič môžete odovzdať pri kúpe nového spotrebiča

Od roku 2009 sú všetky predajne (servisy) elektrospotrebičov povinné bezplatne realizovať zber starých spotrebičov (tzv. spätný odber) od svojich zákazníkov systémom kus za kus. Zber je financovaný z recyklačného poplatku, ktorý je súčasťou koncovej ceny spotrebiča. Na značke starého spotrebiča ani na mieste jeho pôvodného nákupu pritom nezáleží. Väčšinou sa spätný zber realizuje pri dovoze nového spotrebiča. Dbajte však na to, aby ste si odvoz starého spotrebiča vopred dohodli už pri kúpe nového spotrebiča. V prípade, že je starý spotrebič výrazne poškodený, znečistený alebo z iných dôvodov predstavuje riziko pre zdravie a bezpečnosť personálu, môže predajňa odmietnuť prevziať starý spotrebič.

Starý spotrebič môžete nechať v oprave či servise

Ak už spotrebič nie je možné opraviť, alebo by jeho oprava stála viac než nový spotrebič (čo v dnešnej dobe pri rýchlo napredujúcom vývoji domácej techniky nie je žiadna zriedkavosť), môžete elektrospotrebič v oprave či v servise nechať. Väčšinou za recyklačný poplatok.

Starý spotrebič môžete odovzdať v zbernom dvore vo svojej obci či meste

Informáciu o zbernom dvore v mieste vášho bydliska by vám mali poskytnúť na  obecnom či miestnom úrade (odbor životného prostredia). Jeho pracovníci by mali mať najaktuálnejšie informácie o najbližšom zbernom dvore alebo o termine mobilného zberu a mali by vám poradiť ako naložiť s vašimi starými spotrebičmi vo vašom bydlisku.
Odovzdanie elektroodpadu na zbernom dvore je pre občanov bezplatné, stačí vám len občiansky preukaz. Ak obec nemá zriadený zberný dvor, je možné, že organizuje mobilné zbery elektroodpadu. Ich termíny sa tiež dozviete na obecnom úrade.

autor:  ipeknebyvanie.sk
7.11. 2013 10:00
Diskusia ()
Zdieľať článok