12.2. 2020 18:00

Ako šetriť v domácnosti? Toto sú najlepšie tipy od mnohodetných rodín

12.2. 2020 18:00

Ako šetriť v domácnosti? Toto sú najlepšie tipy od mnohodetných rodín

Foto: recep-bg, getty images

Viete skutočne šetriť? Nielen preto, že nemáte peňazí nazvyš, ale aj preto, že je neraz zbytočné vyhadzovať peniaze na veci alebo služby, ktoré vôbec nepotrebujeme. Mnohé tiež môžeme získať aj za zlomok toho, čo platíme bežne. Ako na to?

Človek je najkreatívnejší vo chvíľach, keď ho k tomu životné okolnosti pritlačia. A mnohočlenných rodinách zvyčajne nenájdeme nekonečný rozpočet, ktorý by umožňoval peniaze len tak bezhlavo rozhadzovať. Inšpirujte sa ich spôsobom vedenia domácnosti, môžete takto ušetriť peknú kôpku peňazí!

Papier, pero a kalkulačka - vaše základné pomôcky pri šetrení.
Papier, pero a kalkulačka - vaše základné pomôcky pri šetrení.
Zdroj: skynesher, getty images

Je jedno koľko hladných krkov (tých ľudských i zvieracích) doma potrebujete živiť, vždy sa dá s potravinami zaobchádzať šetrnejšie. Prieskumy dlhodobo ukazujú, že práve pri tejto položke plytváme najviac a najčastejšie. Posvieťte si preto na svoje nákupné a stravovacie návyky.

Hor sa do plánovania

Začnite plánovaním jedál na týždennej báze. Áno, plánujte raňajky, desiaty, obedy i večere a aj konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny či sladkostí za odmenu. Ak viete, čo budete variť, nakúpite podľa zoznamu a nič naviac kupovať nebudete. Jedlá môžete vymyslieť podľa potravín, ktoré sú práve v akcii vo vašom obľúbenom obchode.

Aj s menším rozpočtom to dá zvládnuť!
Aj s menším rozpočtom to dá zvládnuť!
Zdroj: Lucy Lambriex, getty images

Nakupovať choďte zásadne s hotovosťou, tá vás proste nepustí do neplánovaných nákupov. Naopak, určite využívajte vernostné karty, kupóny a rôzne členské zľavy, pomôže vám to šetriť a zbierať zľavy do budúcnosti.

Náš tip: Pripravujte jedlá vopred. Vždy na tri až päť dní. Ak je jedlo hneď po ruke, vyhnete sa tak vyjedaniu zbytočností a ani vám doma nebudú chýbať. Navyše sa členovia vašej rodiny naučia jesť navarené veci namiesto vymýšľania podľa aktuálnych chutí.

Mnohé jedlá či pochutiny si môžete pripraviť doma, neraz budú za zlomok ceny kupovaného výrobku. Piecť doma vlastný chlieb, koláče miesto keksíkov, vyrábať si vlastný jogurt alebo rastlinné mlieko, to je malá časť toho za čím už netreba chodiť do obchodu.

Nebláznite na sviatky a narodeniny

Narodeninové oslavy či sviatočné dni nemusia znamenať pre vašu peňaženku pohromu. Nie je treba nakupovať hory darčekov, ani pozývať stovky hostí. Naučte aj svoje deti, že oslava môže znamenať popoludnie plné hier a zábavy s pizzou a malinovkou. Zbierajte spolu spomienky a užívajte si zábavu namiesto drahých darov. Pokračovanie na 2. strane.

Viac tipov nájdete v našej galérii.

Nákupy v second hande sú výborným riešením.
Nákupy v second hande sú výborným riešením.
Zdroj: Shutterstock
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
12.2. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44