18.12. 2019 9:00

Ak budete čistiť TAKTO sprchové hlavice, vodný kameň sa im bude vyhýbať

18.12. 2019 9:00

Ak budete čistiť TAKTO sprchové hlavice, vodný kameň sa im bude vyhýbať

Foto: unsplash.com

Je jedno, či sa kúpete vo vani, alebo len rýchlo vbehnete do sprchy. Každá domácnosť musí z času na čas riešiť vodný kameň či dokonca upchatú sprchovú hlavicu. Aby ste týmto nepríjemnostiam predišli, použite jednoduchý trik!

Vodný kameň dokáže narobiť riadne škody. A aj v prípade, že vám ešte nič nepoškodil, postupom času nenápadne začne obmedzovať funkčnosť rôznych spotrebičov a zariadení,  okrem iného aj sprchových hlavíc. Najprv si všimnete znížený komfort, v horšom prípade vám stúpne aj spotreba vody. Zároveň vodný kameň skracuje dobu životnosti vašej hlavice, preto by ste jej čisteniu mali pravidelne venovať pozornosť.

Sprchová hlavica si vyžaduje pravidelnú údržbu tiež.
Sprchová hlavica si vyžaduje pravidelnú údržbu tiež.
Zdroj: unsplash.com

Nebude to žiadna veľká veda

V skutočnosti na efektívne čistenie hlavice stačí jeden jednoduchý a lacný trik. Dôležitá je pravidelnosť, ktorá vám prácu uľahčí. Podľa stupňa tvrdosti vody vo svojej domácnosti si stanovte interval čistenia, vo všeobecnosti stačí 2-4 ročne. Vyčistite svoju hlavicu počas najbližšieho víkendu a hneď si do diára dajte poznámku zhruba v horizonte tri až šesť mesiacov, takto nikdy nezabudnete.

A ako na to?

Väčšina sprchových hlavíc sa dá odmontovať. Použijete opačný postup ako keď ste ju montovali. Ak si na to netrúfate, môžete odstraňovať vodný kameň aj na mieste, obrňte sa však trpezlivosťou, hlavne ak je statická hlavica na vyvýšenom mieste. Pripravte si biely ocot, igelitové vrecúško alebo tašku a gumičky či pásku na upevnenie. Sprchovú hlavicu vložte do vrecka, zalejte octom a vrecúško upevnite tak, aby hlavica ostala ponorená v octe.

Ocot je dobrý pomocník pri čistení. Jeho aplikácia je ľahšia cez rozprašovač.
Ocot je dobrý pomocník pri čistení. Jeho aplikácia je ľahšia cez rozprašovač.
Zdroj: Shutterstock

Pri hlavici, ktorá je umiestnená na hadici môžete použiť pohodlnejšie vedro, do ktorého ju namočíte alebo menšiu nádobu. Dôležité je, aby ostala v polohe, kde na časti zanesené vodným kameňom bude pôsobiť ocot alebo iný prostriedok proti vodnému kameňu. Nechajte odstáť aspoň hodinu, interval však môžete podľa potreby predĺžiť.

Pokračovanie na 2. strane.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
18.12. 2019 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44