20.10. 2020 12:00

Aj používanie smetného koša má svoje pravidlá: Dodržiavate ich?

20.10. 12:00

Aj používanie smetného koša má svoje pravidlá: Dodržiavate ich?

Foto: pinterest

Smetný kôš má doma každý z nás. Minimálne v kuchyni sa bez neho nezaobídeme a hoci sa to zdá ako bežná vec, jeho používanie má svoje pravidlá. Ak chcete žiť v čistejšej, hygienickejšej a lepšie zorganizovanej domácnosti, zoznámte sa s nimi.

Pri výbere smetného koša hrá hlavnú rolu priestor, aký sa mu núka, vaša preferencia dizajnu a tiež farby a zabúdať by sme nemali ani na nejaké to separovanie. Keď už máte kôš vybratý a uložený, zamerajte sa na spôsob jeho používania. Nerobíte náhodou v niečom chybu?

Vyprázdňovanie

Alfou a omegou vašej domácnosti udržiavanej v poriadku a príjemnej vôni je pravidlené vyprázdňovanie smetného koša. Znie to možno banálne, ale pravdou je, že veľká časť ľudí zatláča odpadky ďalšími, len aby sa ich zmestilo ešte viac. A ešte sa nemuselo ísť s košom von. Na nedostatočne časté vyprázdňovaniue vás pomerne rýchlo upozorní zápach, ale  aj neporiadok, ktorý vzniká dotykom odpadkov s okolitým priestorom.

Ideálny odpadkový kôš je taký, ktorého sa nemusíme dotýkať.
Ideálny odpadkový kôš je taký, ktorého sa nemusíme dotýkať.
Zdroj: Shutterstock

Napĺňanie

Samotné plnenie smetného koša je osobitou kapitolou. Tzv. "suché" odpadky domácnosť nezamoria, ale veľmi často sa k nim pridávajú zvyšky jedál, ktoré patria medzi "mokrý" odpad. Ten jednak spôsobuje v koši vlhko, čo podporuje bujnenie baktérií, jednak podlieha rýchlej skaze a vzniká zápach. V teplom období navyše odpadky lákajú muchy a ak sú umiestnené na slnku (napríklad na balkóne čakajúc na vyhodenie), ešte rýchlejšie sa v nich premnožia baktérie a mäsový odpad dokonca podporí vznik červov. O hygienickom prostredí nemôže byť ani reči.

autor:  Gabi
20.10. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44