Aj s odolnými muškátmi vedia otriasť teploty pod 12°C, pričom pri takýchto teplotách sa rast kvetín značne spomalí, píše Záhradkár.. A to nehovoríme o poklese teplôt pod 5°C, keď sa ich rast zastaví úplne. Práve z dôvodu teplotných výkyvov by ste mali s vysadením počkať na obdobie, keď už nebudú hroziť nočné mrazy a denné teploty sa budú držať na dvojciferných hodnotách. Zvyčajne ide približne o polku mája.
- Prečo muškáty neznesú mráz?
Muškáty netolerujú mráz, pretože sa s ním nestretávajú vo svojom pôvodnom prostredí. Pochádzajú z Južnej Afriky, presnejšie z regiónu v okolí Stolovej hory, kde je podnebie podobné ako na stepiach. Prší tam veľmi málo a priemerná ročná teplota je 25°C. Teplomer ani v zimných mesiacoch takmer nikdy neklesne pod 5°C. Teploty okolo nuly muškátom signalizujú, že je akurát zima.
Vtedy si dáva prestávku v raste, z ktorého sa musí najskôr zotaviť. Pre porovnanie: v roku 2021 nemecká meteorologická služba označila Kolín – oblasť Stammheim za najteplejšie miesto v Nemecku. Priemerná ročná teplota tam bola až 11,4°C!
Ak sa však napriek všetkej vašej trpezlivosti rozhodnete pustiť do ich sadenia už koncom apríla či začiatkom mája, kedy ešte stále môže dôjsť k ochladeniu, existujú spôsoby, ako pomôcť muškátom prežiť aj počas nižších teplôt. Odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe (Muškáty pre Európu) prinášajú desať užitočných tipov.