26.10. 2016 6:00

3 dôvody, prečo soľ je na čistenie najlepšia

26.10. 2016 6:00

3 dôvody, prečo soľ je na čistenie najlepšia

Z rozprávky vieme, že soľ je nad zlato. A je dokonca aj nad mnohé čistiace prostriedky - ktoré jej nemôžu konkurovať cenou, ekologickosťou a často ani účinnosťou.

3 dôvody, prečo soľ je na čistenie najlepšia


Jeden atóm sodíka a jeden chlóru sa spoja do celoživotného manželstva, ktoré noblesne volajú chlorid sodný. Soľ získavame varením, odparovaním, drvením, niekedy do nej pridávame fluorid, inokedy jodid, kupujeme ju v podobe jemného piesku, kryštálikov alebo dokonca lupienkov...
Okrem vylepšenia kuchyne ju používame v domácnosti na množstvo iných vecí. Jednou z tých aktuálnych je posypávanie chodníkov, keď začne mrznúť alebo liatie silného soľného roztoku do vodovodného potrubia na chatách, ktoré v zime nevyužívame. Aká je soľ senzačná, však oceníme až pri čistení.

Soľ je abrazívna
To znamená, že ju využijeme ako jemnučké brusivo. (Napríklad aj pri pílingu pokožky.) V domácnosti však soľou môžeme odstrániť priškvarené zvyšky jedla, odolné škvrny, na ktoré by sme inak museli použiť agresívne chemické čistiace prostriedky - čo v prípade kuchynského riadu nie je vždy tá najlepšia možnosť.

Soľ zmiešaná s octom je napríklad vynikajúci prostriedok na zahrdzavené grilovacie rošty.
Soľ s olejom sa zasa môže osvedčiť v prípade, že potrebujeme jemne zoškriabať fľak na drevenom nábytku bez toho, aby na ňom vznikol výrazná svetlá škvrna.

3 dôvody, prečo soľ je na čistenie najlepšia

Prečítajte si: Tieto upratovacie triky naozaj fungujú a veľa nestoja

Soľ je absorbujúca
To znamená, že dokáže pohltiť tekutiny. Kedysi dávno sa napríklad vo veľkom používala v mäsiarstvach. Mäsiari si soľou posypali klátik, na ktorom porcovali mäso. Soľ totiž pohltila tekutinu (krv), ktorá sa tak nevsiakla do dreva a baktérie nemali šancu.

Aj dnes nie je na škodu z času na čas poriadne povytierať drevenú dosku na krájanie soľou, aby ste sa zbavili prípadných nečistôt a zároveň mierne zbrúsili drobné zárezy po nožoch.

3 dôvody, prečo soľ je na čistenie najlepšia

Inšpirujte sa: Každý deň len 15 minút a nebudete potrebovať na veľké upratovanie celý deň

Soľ s kyselinou je naj
Vedecký pohľad je takýto: keď sa soľ zmieša s octom alebo šťavou z citróna, atómy sodíka a chlóru sa uvoľnia a majú takpovediac voľné ruky na prácu: bielenie a čistenie.

Kašička zo soli a octu (citrónovej šťavy) je skvelý a lacný čistiaci prostriedok na hrdzu snáď kdekoľvek, na vyčistenie zašlého odtoku, na zbavenie sa vodného kameňa na vodovodnej batérii, na vyleštenie nehrdzavejúcej ocele... Napríkald zájdený antikorový sporák s pripečenými škvrnami okolo horákov - to je práca pre duo Soľ&Ocot!

Autor: Nonka

Zdroj: nonka
26.10. 2016 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok