27.1. 2023 12:00

NEČAKANÁ situácia na Slovensku: O TIETO BYTY nemá nikto záujem! Ovplyvní to ich cenu?

27.1. 12:00

NEČAKANÁ situácia na Slovensku: O TIETO BYTY nemá nikto záujem! Ovplyvní to ich cenu?

Foto: Pexels

Realitný trh zažíva situáciu, aká tu nebola 15 rokov! Mladí ľudia, ale aj rodiny s deťmi síce chcú bývať vo vlastnom, no o novostavby majú čoraz menší záujem.

Prečo mladí ľudia nemajú záujem o byty? Problémom nie je iba prestrelená cena, ale aj výška úverov na hypotékach, píše portál Pluska.sk.

Ak ste si minulý rok hľadali bývanie v Bratislave, kde sú byty najdrahšie, určite sa aj vám zatočila hlava z pohľadu na astronomické sumy. Napríklad v Starom Meste sa predávali byty za 7 445 eur za jeden štvorcový meter. Len na predstavu, v Revúcej, ktorá leží na strednom Slovensku, zaplatíte za štvorcový meter približne 360 eur. Napriek cenám záujem o bratislavské byty stále rástol. Až kým neprišiel zlom...

Predáva sa menej bytov

V hlavnom meste sa minulý rok predalo najmenej nových bytov od finančnej krízy z roku 2008. Podľa analýzy spoločnosti Bencont Investments ponuku bytov v rámci novostavieb tvorilo ku koncu minulého roka v hlavnom meste 3 209 bytov. Za rok 2022 sa ponuka zvýšila až o 33 percent a dostala sa tak nad úroveň, ktorá bola naposledy pred piatimi rokmi. Priemerná cena novostavieb v Bratislave sa pritom celý rok pohybovala vo výške astronomických 4 900 eur za štvorcový meter.

autor:  vm
27.1. 2023 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok