10.10. 2020 9:00

Zelená chalúpka na Liptove: Aj po rekonštrukcii tu cítiť ducha histórie

10.10. 9:00

Zelená chalúpka na Liptove: Aj po rekonštrukcii tu cítiť ducha histórie

Foto: Katarína Jesenská, archív majiteľov

Spolu s reláciou Na chalupe sme tentoraz navštívili nádhernú chalupu, ktorej majitelia sa rozhodli zachovať jej tradičný ráz.

Kto tu býva: Emil Pícha spolu s manželkou pochádza z východného Slovenska. Neskôr ich zavialo na západ a momentálne žijú vo vinárskom mestečku Pezinok. Hoci radi cestujú, najradšej sa vracajú na chalupu, ktorá im poskytuje útočisko najmä v lete.

Obkolesení malebnou prírodou kráčame obcou Závažná Poruba k malebnému zelenému domu akoby vystrihnutému z iného obdobia. V precízne zrekonštruovanej chalupe s prvkami typickej liptovskej architektúry nás privítajú jej majitelia Emil a Anna. „Chalupa je jeden z najstarších domov v obci a má asi najviac zachovaných prvkov tradičnej architektúry stredného Liptova z druhej polovice 19. storočia, a to nielen vzhľadovo, ale aj zo strany používaných materiálov,“ prezrádza nám Emil.

Inšpirované Budapešťou

Domy v tejto oblasti stavali chlapi, ktorí pracovali ako murári na veľkých stavbách v hlavnom meste Maďarska. Práve odtiaľ si priniesli prvky klasicistickej architektúry, ako sú stĺpy a rímsa, ktoré sa snažili uplatniť aj na domoch, ktoré stavali doma. „Nie je známe, z ktorého roku pochádza stavba mojej chalupy, ale vzhľadom na použité prvky a svedectvá starších obyvateľov obce predpokladám, že je z obdobia medzi rokmi 1870 – 1900.“

S úctou k predkom
S úctou k predkom
Zdroj: Katarína Jesenská, archív majiteľov

S úctou k predkom

V dome žila predtým Emilova stará mama a neskôr sa využíval v rámci širšej rodiny ako dovolenkový dom počas leta a na skladovanie úrody ovocia a zeleniny. So stavebnými úpravami začal Emil v roku 2003, keď sa stal jeho jediným majiteľom. „Rekonštrukcia bola vzhľadom na extrémne úzky pozemok náročná, keďže využitie moderných mechanizmov bolo minimálne. Snažili sme sa zachovať čo najviac pôvodných prvkov a zariadenia. To sa nám aj podarilo, ale pravdupovediac, dnes by sme asi volili trochu radikálnejšiu prestavbu, najmä čo sa týka vykurovania,“ hovorí Emil. Rovnako sa rozhodli zachovať aj pôvodný nábytok, ktorý v dome bol, a okrem jednej skrine pochádza všetko z 30. rokov minulého storočia.

Inšpirované Budapešťou
Inšpirované Budapešťou
Zdroj: Katarína Jesenská, archív majiteľov

Krytý dvor

Po tom, čo dali do poriadku chalupu, rozhodli sa skrášliť jej okolie. Pred dvoma rokmi prikúpili susedné humno, ktoré prerobili na krytý dvor, kde sa dá celé leto sedieť a oddychovať. „V premenlivom liptovskom počasí je to neoceniteľné,“ vyprevádza nás s úsmevom domáci pán.

Katka Jesenská, moderátorka: „Je úžasné, keď sa ľudia pri rekonštrukcii rozhodnú zachovať pôvodného ducha domu. A tu sa to podarilo na sto percent.“

autor:  Jana Vrbová
10.10. 2020 9:00
Diskusia  ()
Diskusia
44