2.1. 2021 9:00

Zo zanedbaného priestoru útulný domov: Premena, ktorá pohladí dušu

2.1. 9:00

Zo zanedbaného priestoru útulný domov: Premena, ktorá pohladí dušu

Foto: Colombe Design

Tento dom je dôkaz, že dobrý interiérový dizajnér dokáže premeniť starý zanedbaný priestor na domov, kde zaplesá srdce každému milovníkovi klasickej elegancie.

O bývaní v historickom dome z roku 1931 sníval majiteľ tohto bytu dávno pred tým, ako sa jeho sen stal skutočnosťou. Chodieval okolo neho a veľmi sa mu páčilo zdobenie fasády s elegantnými lištami a balkónikmi. Keď o pár rokov neskôr so ženou hľadali spoločné bývanie, natrafili na inzerát ponúkajúci práve tento byt. V okamihu bolo rozhodnuté. „Okolie bolo nádherné, krásny park, uličky s kaviarňami, pekný vonkajšok domu, ale keď sme vošli dovnútra, bolo to hrozné. Necitlivá rekonštrukcia v 90. rokoch minulého storočia zlikvidovala všetky pôvodné prvky. Vedeli sme, že ak bytu chceme vrátiť pôvodnú krásu, musíme si najať niekoho, kto nám s tým pomôže,“ hneď na začiatku nám prezradila majiteľka. Voľba padla na Martu Chrapkovú.

Izbové „rošambo“

Majitelia chceli veľkú otvorenú kuchyňu, takže ju presunuli zo zadnej časti bytu do prednej a vytvorili priestrannú obývaciu, jedálenskú a kuchynskú časť. Dizajnérka im na mieru navrhla kuchynskú linku, pričom sa inšpirovala prácou Josefa Franka, pre ktorého boli typické kruhové prvky na nábytku. Vrchné biele skrinky získali zaujímavý drevený efekt vo farbe, ktorá sa opakuje na jedálenskom stole a stoličkách, ktoré sú dielom samotného Franka. O celkový kontrast sa postarali spodné kuchynské skrinky v tmavej olivovozelenej farbe. Originálny jedálenský stôl vyrobil stolár na mieru.

Dizajnérka Marta Chrapka vytvorila tento domov pre spisovateľa historických románov a milovníka Francúzska.
Dizajnérka Marta Chrapka vytvorila tento domov pre spisovateľa historických románov a milovníka Francúzska.
Zdroj: Colombe Design

Obnovená minulosť

Po tom, čo prehodili funkčnosť miestností, aby vyhovovali potrebám a životnému štýlu nových majiteľov, prišla na rad rekonštrukcia priestorov, ktorej cieľom bolo obnoviť minulosť moderným spôsobom. Na stenu pridali okrasné lišty, vymenili okná, ktoré pripomínajú originály z 30. rokov, a nové sú tiež parkety s rybím vzorom. Vytvorili tak hmatateľnú ozvenu minulých rokov.

autor:  Jana Vrbová
2.1. 2021 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44