16.5. 2020 9:00

Vidiecky zariadený dom s neprehliadnuteľným prvkom: Čo mu dodáva originalitu?

Dom pracuje aj s modrou farbou.
Dom pracuje aj s modrou farbou.
Zdroj: Robo Hubač

Rozvod na spadnutie

Tým sa však premena domu neskončila. Kreatívna majiteľka už dlho snívala o tehlovej stene v spálni. „Manželovi som jemne načrtla svoju predstavu, ako by mala vyzerať. Vedela som, že obložiť stenu starou, skoro 150-ročnou tehlou nebude jednoduché. Manžel síce nebol zrovna nadšený, ale vedel, že keď si niečo zaumienim, len tak sa nevzdám. Rýchlo som objednala tehlu, aby si to nerozmyslel, minimálne dvakrát sme sa rozvádzali a dosť často nerozprávali, ale nakoniec sme to šťastlivo dokončili,“ priznala Danka.

Stačil štetec a lišty

K novej stene jej však zasa nepasovala posteľ a keďže jej v obchodoch žiadna nepadla do oka, povedala si, že k novému obkladu prispôsobí pôvodnú, ktorá sa jej vždy páčila tvarom. Rám a čelo postele, ale aj stolíky pri nej premaľovala nazeleno, navrch postele, stolíkov a murovanej steny upevnila rovnaké lišty a dosky z dreva, čím celú spálňu zjednotila.

Dva slamenáky na stene

„Nová farba úplne oživila miestnosť, chýbal mi už len bonbónik – nejaká dekorácia na stenu,“ vysvetľovala nám so zanietením Danka a pokračovala: „Nechcela som na tehličky už nič dať, lebo samy osebe sú krásne, ale pri upratovaní šatníka som našla slamené klobúky. Nad posteľou sú ako náhrada za svadobný obraz – jeden slamenák som ja a druhý manžel.“

Spoznali ste ich?

Oproti spálni mala izbu dcéra, ktorá sa však už osamostatnila, rovnako aj syn, a tak Danka prerobila jej izbu na hosťovskú a synovu si prerába na svoju dielňu. Pod okno umiestnila rozťahovaciu posteľ, namiesto nočných stolíkov upevnila na steny drevené dosky, ktoré slúžia na odloženie kníh či umiestnenie lampy. Koberec na zemi uplietla sama. Viete z čoho vyrobila vešiaky na stene? Z obyčajných kuchynských dvierok, ktoré namaľovala, ozdobila ornamentom a pripevnila na ne zopár háčikov. „Po dokončení tejto miestnosti ma manžel upozornil, že už tento rok nič neprerába, lenže to ešte nevie, že ja už teraz vymýšľam, ako zmením vstupnú a hlavnú chodbu... Zmena je predsa život,“ šibalsky sa na nás usmiala sympatická majiteľka.

Viac uvidíte v galérii.

autor:  Daniela Mýtna
16.5. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok