13.6. 2020 9:00

Z rozpadnutej stodoly je úžasné bývanie: Premena, ktorá pohladí dušu

13.6. 9:00

Z rozpadnutej stodoly je úžasné bývanie: Premena, ktorá pohladí dušu

Foto: AmazingPlaces.cz, archiv Daniely Janssen

V storočnej stodole na návštevníkov čakajú potulky lesom, večerné posedenie pri kamenných kachliach a oddych v nádherne zariadenom interiéri. Vonia to tu po babičkinej bábovke a cítiť rozprávkovú pohodu. Ráčte vstúpiť.

Kto tu býva: Interiérová dizajnérka Daniela Janssen spolu s holandským manželom a dvomi deťmi (12 a 14 rokov). Spoločnosť im robí pes, niekoľko mačiek a sem-tam lesná zver.

Keď majitelia kúpili spustošenú horáreň s priľahlou stodolou, mnohí im hovorili, aby tú barabizňu zbúrali a postavili si niečo poriadne. Nedali sa a rozpadávajúcu sa stavbu opravili. Teraz je pripravená podeliť sa o svoje čaro so všetkými, ktorí hľadajú útek z mesta, pokoj, pohodu a ktorí chcú opäť objaviť prírodu.

Ukrytá v lese

Stodolu kúpila Daniela spolu so svojím mužom v roku 2010. „Hľadali sme dom, ktorý by sa stal naším domovom. Túžila som po prírode a nejakej naozaj starej nehnuteľnosti, ktorú ešte nezdevastovali rekonštrukcie.“ Zasiahla náhoda. Na internete objavila inzerát, v ktorom Lesy Českej republiky predávali nepotrebný a opustený objekt starej horárne. Stavbu postavili okolo roku 1910 za vlády kniežaťa Jána II. Lichtenštajnského, ktorý sa zaujímal o lesníctvo. Prezývali ho „Dobrotivý“, pretože venoval veľkú časť svojho majetku na podporu chudobných a chorých, ale aj na podporu umenia, vzdelania a vedy. „Priala som si zachrániť a zrekonštruovať dom a stodolu tak, aby som aspoň zlomkom pomohla udržať odkaz tohto zaujímavého človeka, ktorého životné hodnoty sú mi blízke. Tak azda by mal radosť,“ smeje sa Daniela. Aj preto po ňom stodolu pomenovala– lichtenštajnská.

autor:  Jana Vrbová
13.6. 2020 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44