6.8. 2023 18:00

Nie je chata ako chata. Martinčanka Janka sa tou svojou môže chváliť!

6.8. 18:00

Nie je chata ako chata. Martinčanka Janka sa tou svojou môže chváliť!

Foto: CabinA

Vo Valčianskej doline neďaleko Martina nájdete okrem iného aj krásnu dizajnovú chatu. Jej áčkový tvar sa preniesol aj do pomenovania a vznikla CabinA. Manželia Janka a Dušan Bízikovci ju postavili sami.

Janka ako redaktorka magazínov o bývaní a dizajne mala napozerané to najlepšie z celého sveta, kým jej manžel s povolaním stavbár vedel racionálne vyhodnotiť, čo rôzne architektonické prvky zahŕňajú v praxi. Ako povedali pre pre magazín EVA, táto chata je ich splnený sen.

CabinA je vlastne ako vaše druhé dieťa – tvoj muž Dušan ju postavil svojpomocne, všetky doplnky, každý kúsok interiéru ste starostlivo zvážili, kým dosiahla svoju podobu a postupne sa formovala, rástla. Kedy a ako vám napadla myšlienka, že si vybudujete Cabinu?
Môj muž Dušan má veľmi podnikavú povahu, takže keď sme sa pri riešení vlastného bývania dostali k nejakým peniazom, okamžite začal uvažovať, ako by sme ich aspoň sčasti vedeli zhodnotiť. Pred rokmi nás spojilo nadšenie pre snowboarding, takže chata v lyžiarskom stredisku bola pri zvažovaní investície prirodzenou voľbou. Keď sme sa začali baviť o jej podobe, nastala u nás vzácna zhoda (úsmev). Na vypracovanie projektu sme oslovili môjho spolužiaka z gymnázia, architekta Petra Tavela. Vedeli sme, čo asi chceme, takže to šlo rýchlo.

Útulnú a hrejivú atmosféru zabezpečujú drevo, vlna, koža a kožušina, biely ľan a čierny kov.
Útulnú a hrejivú atmosféru zabezpečujú drevo, vlna, koža a kožušina, biely ľan a čierny kov.
Zdroj: Erik Tomasak

To, čo každého zaujme, je, že CabinA je dokonalo minimalisticky, ale pritom útulne zariadená. Nemali ste pri jej zariaďovaní tendenciu spraviť z nej ďalšiu typickú chatu v horách s plédovými dekami a hlinenou keramikou?
Úprimne, keď som na Instagram púšťala prvé fotky z interiéru, nevedela som, čo očakávať a bola som zvedavá, ako bude slovenské „publikum“ reagovať na takýto vizuálne „úsporný“ interiér. Pri jeho zariaďovaní som postupovala úplne intuitívne. Nebrala som veľmi ohľad na zámer prenájmu a nesnažila som sa urobiť Cabinu univerzálne páčivú. Nedám dopustiť na klasiku a prírodné materiály, práve tie zabezpečujú aj pri minimalistickom zariadení Cabiny útulnú a hrejivú atmosféru – drevo, vlna, koža a kožušina, biely ľan a čierny kov... To všetko podporuje aj nenápadná farebná paleta, ktorá vychádza z okolitého prostredia – borovicových lesov, lúk vlniacich sa vo vetre, čerstvo napadaného snehu, nekonečnej oblohy.

Detaily chaty nájdete v galérii >>>

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
6.8. 2023 18:00
Diskusia ()
Zdieľať článok