19.7. 2020 9:00

Netradičný domov v Brusne: Kopa inšpirácie do interiéru na jednom mieste

19.7. 2020 9:00

Netradičný domov v Brusne: Kopa inšpirácie do interiéru na jednom mieste

Foto: Robo Hubač

Keď sme prichádzali do Brusna, ktoré je zo všetkých strán obklopené horami, pochopili sme, prečo sa naši hostitelia rozhodli bývať v dome na kopci. Ten výhľad naozaj stojí za to!

Veronika (40) a Peter (42) veľa cestovali. Spolu sa vybrali na Taiwan, kde 5 rokov učili angličtinu, a za zarobené peniaze spoznávali nielen Áziu, ale aj starú Európu. Po návrate domov pribudol do rodiny syn Filip (5) a okrem rodinného domu aj úžasná kaviareň. Mladí manželia sa usadili v malom kúpeľnom mestečku. Nenápadná stavba stojí na kopci a dnu sa vchádza akoby odzadu a priamo na druhé poschodie. Netradičný dom s atypickou dispozíciou bol postavený pred 40 rokmi a okrem zaujímavej architektúry je na nezaplatenie veľká terasa s krásnym výhľadom na okolité kopce, mestečko a rieku Hron.

Prednosť dostal domček

Veronika a Peter sa najskôr pustili do zariaďovania interiéru domu. Aby zachovali ospalú atmosféru minulého storočia, renovácia si vyžadovala citlivý prístup. Ten, našťastie, ani jednému z manželov nechýba. Začali od prízemia, kde sa nachádza kuchyňa, obývačka, spálňa a kúpeľňa. Poschodie príde na rad neskôr, zatiaľ im nechýba, a keďže medzičasom objavili pri železničnej stanici starší dom, čas a energiu venovali tomu.

Vtipné nedorozumenie

Naši hostitelia si z ciest po svete priniesli veľa nápadov a inšpirácií, preto interiéry zariaďujú trochu inak, ako sme zvyknutí. Keď pred štyrmi rokmi otvorili kaviareň U Regrútov, olivovozelený odtieň terasy niektorí okoloidúci považovali za protiplesňový náter. „Veľa ľudí nebolo zvyknutých, že určité povrchy môžu mať pôvodné farby, a ani na um im nezišlo, že nemusí byť každý trám hnedý, kov sivý či steny od polovice omietnuté. Dnes sa u nás hostia fotia tak, aby bolo vidieť aj interiér,“ prezradila nám Veronika.

Zariadenie je zdedené, nájdené alebo kúpené na internete, všetko má dušu a osobitú atmosféru. Práve tá je pre majiteľov dôležitejšia ako nejaké pravidlá dizajnu.
Zariadenie je zdedené, nájdené alebo kúpené na internete, všetko má dušu a osobitú atmosféru. Práve tá je pre majiteľov dôležitejšia ako nejaké pravidlá dizajnu.
Zdroj: Robo Hubač

Ďalší nápad

Ani po otvorení kaviarne sa vrchná časť domu nedočkala dokončenia. Našim hostiteľom napadlo využiť záhradu s potôčikom, kde stavajú domček na prenajímanie. Mestečko totiž začínajú objavovať cyklisti, organizujú sa tu splavy a opäť sem prichádzajú turisti a kúpeľní hostia. Nudiť sa tu určite nikto nebude. Všade naokolo je prekrásna príroda a veľa možností nielen na turistiku, nordicwalking a iné športové aktivity, ale na svoje si prídu aj milovníci kúpeľov.

autor:  Daniela Mýtna
19.7. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy