4.7. 2020 9:00

Netradičný byt v Bratislave: Zaujme dispozíciou i interiérom

4.7. 2020 9:00

Netradičný byt v Bratislave: Zaujme dispozíciou i interiérom

Foto: Robo Hubac

Majitelia bytu sa pri zariaďovaní nedržali žiadnych pravidiel. Stačilo, aby sa v ňom cítili dobre.

Kto tu býva: Eva (40), majiteľka obchodíka navidieku.sk, jej manžel Vilo (44) a deti – Hanka a Martin – sa neinšpirujú len jedným štýlom, ale z viacerých vyberajú to, čo im najviac vyhovuje. Doma okolo seba nemajú zbytočné veci, ale len to, čo používajú, a uspokoja sa dokonca s opotrebovanými predmetmi, ktoré krásne prerobia.

Kadnárova ulica v Bratislave je charakteristická záplavou zelene, lesmi v blízkom okolí a nízkymi domčekmi, na ktorých sa v posledných rokoch nadstavili podkrovia. V jednom z nich sa nachádza zaujímavý byt. Majitelia Eva s Vilom v ňom vytvorili príjemný, harmonický a inšpirujúci priestor, ktorý sa len tak hocikde nevidí.

Dômyselná konštrukcia umožňuje ľahké čistenie.
Dômyselná konštrukcia umožňuje ľahké čistenie.
Zdroj: Robo Hubac

Ideálne miesto

Štvorčlenná rodina predtým bývala len o pár vchodov vedľa v takom istom byte, ale bez podkrovného priestoru. Na otázku, prečo nehľadali nový byt aj v iných lokalitách, nám dala Evka jednoznačnú odpoveď: „Nechceli sme meniť prostredie. Deti tu majú kamarátov, škola je za rohom, je tu vynikajúca občianska vybavenosť a na dosah máme aj les a jazerá. Navyše sa tu vytvorila úžasná susedská komunita. Nielenže chodíme spolu na výlety, ale si aj pomáhame. Jediný dôvod, prečo sme byt menili, bol ten, že pôvodný nám bol už pritesný.“

Polročná tortúra

I keď nový byt bol po rekonštrukcii, nemal také čaro, aké by si noví majitelia priali, a preto museli zbúrať zopár priečok, aby mal vhodnejšiu dispozíciu. Vďaka tomu získali väčšiu kuchyňu i kúpeľňu, v podkroví deti dostali vlastné izby a Vilo dokonca pracovňu. Prerábanie trvalo pol roka, pričom pri vynášaní na druhé poschodie bez výťahu pomáhali aj deti a ich kamaráti, ak chceli ísť skôr von. Na tieto galeje však raz-dva zabudli, len čo začali so zariaďovaním interiéru.

Každá je iná

Najväčšiu radosť majú z veľkej kuchyne. Z tej, ktorú tu nechali predchádzajúci majitelia, si nechali iba pracovnú dosku, ktorú prerobili na dlhý kuchynský stôl. Malo to byť iba dočasné riešenie, no napokon im stôl vyhovuje, a tak si ho nechali. Pekne pri ňom vyniknú stoličky, z ktorých každá je iná tvarom aj farbou. Väčšinu z nich buď dostali do daru, alebo majú z výpredaja. Eva ich zaradom opravila a namaľovala.

autor:  Daniela Mýtna
4.7. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy