16.11. 2022 15:00

Neskutočná rekonštrukcia v Česku: Z dvoch starých domov je moderné bývanie

16.11. 2022 15:00

Neskutočná rekonštrukcia v Česku: Z dvoch starých domov je moderné bývanie

Foto: Alex Shoots Buildings

Malý domček chceli premeniť na víkendové bývanie, no keď o rok neskôr mali možnosť kúpiť si dom cez záhradu, zmenili plány. Dve samostatné budovy spojené záhradou premenili na svoje trvalé útočisko.  

V úzkych uličkách historickej časti juhočeského mesta Trhové Sviny našiel svoj nový domov manželský pár - architekti Barbora a Jiří Weinzettlovci. Ich zrekonštruovaný dom je príkladom, že pre nové bývanie nie je potrebné ukrajovať z krajiny, ale stačí vdýchnuť starým budovám nový život. Môžu sa vďaka svojmu projektu pýšiť Českou cenou za architektúru 2022.

Návrat k pôvodným materiálom 

Obe budovy, pravdepodobne z 19. storočia, museli byť kompletne zrekonštruované.  "Jeden z domov bol vo veľmi zlom technickom stave. Druhý prešiel na prelome tisícročí stavebnou úpravou, ale nerešpektovala historickú hodnotu budovy a odklonila sa k nevhodným moderným materiálom," hovorí Jiří Weinzettl a pokračuje: "Preto sme sa rozhodli odstrániť prístavbu veľkého vikiera s balkónom, vymeniť  materiály použité na fasáde i streche a zbúrať plastové okná." 

Proporcie domu nezmenili, ale odstránením plastových okien sa rozhodli upraviť dispozíciu a tvar otváracích panelov pre okná, dvere a brány. Tieto zásahy mali prirodzene vplyv na súčasný vonkajší vzhľad budov.  "Minimalistický koncept novovzniknutých otvorov sme zámerne ponechali v kontraste s pôvodnými, tradične delenými oknami," vysvetľuje architekt. 

"Tešili sme sa z každého historického detailu, z každého pôvodného kamenného múru, ktorý sa nám podarilo odhaliť. V skutočnosti celá rekonštrukcia pozostávala zo snahy objaviť staré, pôvodné a skombinovať ho s novým," súhlasia manželia spoločne. Odkryté kamenné murivo bolo potom na mnohých miestach exteriéru a interiéru jednoducho natreté základným náterom a natreté bielou farbou. 

Dom na Kozině získal Českú cenu za architektúru 2022.
Dom na Kozině získal Českú cenu za architektúru 2022.
Zdroj: Alex Shoots Buildings
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
16.11. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy