5.9. 2020 18:00

Návšteva chalupy na Kysuciach: Dýcha históriou a láskou k tradíciám

5.9. 18:00

Návšteva chalupy na Kysuciach: Dýcha históriou a láskou k tradíciám

Foto: Na chalupe, archív majiteľov

Majitelia sa k tejto chalupe dostali úplnou náhodou. No s o to väčšou láskou a úctou pristúpili k jej rekonštrukcii a výsledkom je chalúpka, ktorá očarí každého návštevníka.

Kto tu býva: Janka a Boris Mísařovci pochádzajú z Nového Mesta nad Váhom. Napriek tomu, že predtým nemali s chalupárčením žiadne skúsenosti, kúpili si chalupu na Kysuciach a rekonštrukciou jej vrátili pôvodnú krásu.

Bola to náhoda. Chalupu hľadal ich kamarát a oni mu pomáhali. „Pôvodne sme nemali záujem kúpiť nejakú chalupu,“ začínajú rozprávanie sympatickí majitelia Janka a Boris. Našli inzerát, v ktorom sa písalo o predaji tejto chalupy, ale ich kamarát povedal, že o takú nemá záujem. „Nám sa však páčili fotky, tak sme sa vybrali na výlet, že si ju pozrieme.“ Hneď ako chalúpku zbadali, prirástla im k srdcu a bolo rozhodnuté.

Úcta k minulosti

Domček postavili v roku 1928. Bola to stará drevenica v pôvodnom stave a Boris s Jankou sa rozhodli, že by bolo dobré zachrániť ju. „Kúpili sme 90-ročný dom v dezolátnom stave. Bol neobývaný, strecha zhnitá, bol tu drevený šindeľ, všade zatekalo. Do troch-štyroch rokov by bez zásahu chalupa spadla.“ Pri rekonštrukcii sa držali pôvodnej architektúry a chceli zachovať maximum vecí v pôvodnom stave. „Čo sa dalo, sme zreštaurovali. Bolo to finančne aj materiálovo náročnejšie, ale výsledok je neporovnateľný.“

autor:  Jana Vrbová
5.9. 2020 18:00
Diskusia  ()
Diskusia
44