4.12. 2021 9:00

FOTO Ošarpaný, ale krásny: Byt zariadený z blších trhov a ručne robeným nábytkom

4.12. 2021 9:00

FOTO Ošarpaný, ale krásny: Byt zariadený z blších trhov a ručne robeným nábytkom

Foto: Ikea, archív firiem

Navštívte domácnosť Sáry a Patrika, ktorí žijú obklopení krásnymi a nezvyčajnými zbierkami, ručne vyrobeným nábytkom a úlovkami z blších trhov.

Prvá vec, ktorú zbadáte, keď vojdete do Sárinho bytu, sú dva staré, celkom ošarpané, ale stále krásne pracovné stoly s prírodnými zátišiami. Vedľa starých svietnikov sú položené konáre a kamene, ktoré si Sára doniesla z potuliek krajinou. Byt, v ktorom teraz žijú, ju očaril svojou atmosférou už pri prvej prehliadke. Cítiť v ňom kus histórie. Vysoké stropy, drevené parkety a veľké okná boli pre vášnivú zberateľku a milovníčku umenia dostatočným argumentom pre kúpu.

Ošarpaná krása

Na začiatku si však interiér vyžadoval veľké úpravy. Keď sa sem mladá rodina presťahovala, na stenách bolo niekoľko vrstiev starých tapiet. Sára chcela steny odkryť a oškrabávala tapety, až kým nenarazila na béžovú omietku so zaujímavou štruktúrou. Majiteľka sa okamžite rozhodla ponechať niektoré steny v pôvodnom stave. Páčila sa jej totiž originálna patina. Stretnete sa s ňou nielen v spálni, ale aj v obývačke a kuchyni. V obývacej miestnosti jej sekundujú steny v bielej a sivom, holubičom odtieni. Podľa domácej pani teraz steny pôsobia oveľa prívetivejšie.

Rodina žije obklopená krásnymi a nezvyčajnými zbierkami, ručne vyrobeným nábytkom a úlovkami z blších trhov.
Rodina žije obklopená krásnymi a nezvyčajnými zbierkami, ručne vyrobeným nábytkom a úlovkami z blších trhov.
Zdroj: Ikea, archív firiem

Nedokonalý domov

Sára pracuje ako ilustrátorka a často kreslí obrázky do detských kníh. „Keďže používam výrazné farby, doma dávam prednosť prírodným tónom,“ hovorí. Aj preto v interiéri prevláda najmä biela, sivá, hnedá a béžová. Prírodná paleta je podporená aj materiálmi. Nájdete tu poctivé masívne drevo, bavlnu, ľan a keramiku. Okrem toho je domov plný zbierok a práve vďaka hrejivým tlmeným farbám pôsobí celý priestor harmonicky. Sára rada zbiera bežné veci, ktoré nájde vonku, a z nich vytvára zaujímavé kompozície. „Krása je o nastavení mysle. Vidím ju takmer všade. Vonku nájdem jednoduchú vetvičku, prinesiem ju domov, skombinujem s ďalšími peknými predmetmi a zrazu je tu krása.“

autor:  Jana Vrbová
4.12. 2021 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok