10.5. 2020 9:00

FOTO Ako vystrihnuté z čias socializmu: Úžasný byt, kde je (naschvál) všetko staré

10.5. 9:00

FOTO Ako vystrihnuté z čias socializmu: Úžasný byt, kde je (naschvál) všetko staré

Foto: Laura Witteková

Byt, ktorý sme navštívili, dodnes vyzerá, akoby sa zakonzervoval v časoch svojho vzniku, v päťdesiatych rokov minulého storočia.

Kto tu býva?

Tomáš (30) študoval žurnalistiku a niekoľko rokov pracoval ako redaktor v televízii. Možno si ho pamätáte, ako skúšal na sebe veci – na jeden deň sa stal bezdomovcom, inokedy žil týždeň v tme... Je slobodný, ale šťastne zadaný. Bez Jeho polovičky by sa mu nepodarilo to, čo dokázal. Tomáš pred pár rokmi so svojimi spoločník mi založil obchod s dizajnovým vintage nábytkom Designoza, kde má za úlohu vyhľadávať zaujímavé kusy nábytku, svietidiel a doplnkov. To zahŕňalo najmä hrabanie sa na starých povalách a následnú renováciu. Tento projekt v ňom zanechal hlbokú stopu, ktorej vyústením bolo vytvorenie bytu podľa jeho najdivokejších predstáv.

Atmosféra čias minulých

Byt v dome z minulého storočia má neštandardnú dispozíciu. Hneď pri vstupe je chodba veľká ako izba, kde je umiestnené umývadlo, ktoré, okrem iného, slúžilo aj na zalievanie kvetov na balkóne. Súčasná obývačka s kuchyňou pôvodne slúžila len ako kuchyňa s jedálňou a spacia časť s obývacou bola súčasťou terajšej spálne. Tomáša na byte ako prvé oslovili vysoké stropy a zvláštna atmosféra časov minulých, čomu sa nakoniec rozhodol prispôsobiť celé zariadenie interiéru.

Ťažšie, ako si myslel

S majiteľom bytu uzavrel dohodu, že ak byt upraví na vlastné náklady, môže ho sprostredkovávať aj na krátkodobé ubytovanie. „Najskôr sa mi to zdalo ako jednoduchá úloha, nakoniec však rekonštrukcia trvala takmer rok a pol, pretože bolo nutné vymeniť alebo opraviť úplne všetko,“ povedal nám Tomáš a pokračoval: „Ako prvé prišli na rad staré roztrhané linoleá, rokmi zamastená kuchynská linka a nefunkčný nábytok. Nakoniec jediné, čo v byte zostalo, boli dvere a vaňa, a aj tie bolo ešte treba upraviť.

Kuchyňa ako zo starých čias.
Kuchyňa ako zo starých čias.
Zdroj: Laura Witteková

Viac času ako peňazí

Rekonštrukcia bytu ho síce nestála veľa peňazí, ale zato more času. Tým, že si dokázal veľa vecí urobiť sám, ušetril na robotníkoch. Napríklad rekonštrukcia kúpeľne ho vyšla do dvesto eur aj s „novým“ umývadlom, vinylovou podlahou, obkladom a batériou, kuchyňa vyšla zhruba rovnako. Asi najdrahšou položkou boli rozkladacie gauče v obývačke, posteľ a pohovka, ktoré sú nové.

autor:  Daniela Mýtna
10.5. 2020 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44