24.9. 2022 9:00

Ako vystrihnutý z čias socializmu: Byt, kde je (naschvál) všetko staré

24.9. 2022 9:00

Ako vystrihnutý z čias socializmu: Byt, kde je (naschvál) všetko staré

Foto: Laura Witteková

Byt, ktorý sme navštívili, dodnes vyzerá, akoby sa zakonzervoval v časoch svojho vzniku, v päťdesiatych rokov minulého storočia.

Kto tu býva?

Tomáš študoval žurnalistiku a niekoľko rokov pracoval ako redaktor v televízii. Možno si ho pamätáte, ako skúšal na sebe veci – na jeden deň sa stal bezdomovcom, inokedy žil týždeň v tme... Je slobodný, ale šťastne zadaný. Bez Jeho polovičky by sa mu nepodarilo to, čo dokázal. Tomáš pred pár rokmi so svojimi spoločník mi založil obchod s dizajnovým vintage nábytkom Designoza, kde má za úlohu vyhľadávať zaujímavé kusy nábytku, svietidiel a doplnkov. To zahŕňalo najmä hrabanie sa na starých povalách a následnú renováciu. Tento projekt v ňom zanechal hlbokú stopu, ktorej vyústením bolo vytvorenie bytu podľa jeho najdivokejších predstáv.

Atmosféra čias minulých

Byt v dome z minulého storočia má neštandardnú dispozíciu. Hneď pri vstupe je chodba veľká ako izba, kde je umiestnené umývadlo, ktoré, okrem iného, slúžilo aj na zalievanie kvetov na balkóne. Súčasná obývačka s kuchyňou pôvodne slúžila len ako kuchyňa s jedálňou a spacia časť s obývacou bola súčasťou terajšej spálne. Tomáša na byte ako prvé oslovili vysoké stropy a zvláštna atmosféra časov minulých, čomu sa nakoniec rozhodol prispôsobiť celé zariadenie interiéru.

autor:  Daniela Mýtna
24.9. 2022 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy