25.7. 2020 9:00

Chalupa s atmosférou: Poďte s nami na návštevu, ktorá zanechá úsmev na tvári

25.7. 9:00

Chalupa s atmosférou: Poďte s nami na návštevu, ktorá zanechá úsmev na tvári

Foto: archív Na Chalupe

V Tekovských Lužanoch sme spolu s reláciou Na chalupe našli jednu z najsrdečnejších chalúp, v ktorej na každom kroku cítiť humor a dôvtip jej majiteľov.

Kto tu býva: Elena a Róbert Repčíkovci, kreatívne duše a veselí ľudia, ktorí na chalupe našli priestor na sebarealizáciu aj oddych.

Sympatickí majitelia nás privítali vlastnoručne dorobeným ríbezľovým vínom, ktorému každý rok dávajú iné pomenovanie. Posledný ročník dostal názov Radostné víno. „Môj muž nerád telefonuje, ale keď si dá pohárik, tak hneď zavolá všetkým kamarátom. Mali sme už aj ,fúzistické‘ víno, ktoré malo takú sýtu farbu, že vám robilo také fúziky, aké mal slávny detektív Hercule Poirot,“ vysvetľuje s úsmevom Elenka. Ešte pred tým, ako sme vstúpili dnu, sme vedeli, že s touto dvojicou sa naša návšteva premení na veselé dobrodružstvo.

Elena a Róbert Repčíkovci
Elena a Róbert Repčíkovci
Zdroj: archív Na Chalupe

Šťastná náhoda

K chalupe sa dostali viac-menej náhodou. „V živote človeka sú chvíle, keď musí opustiť rodinné hniezdo. A tak sa stalo aj u nás, že prišiel nový gazda, švagor, a poradil mi, aby som si pre svoje hračky a na voľné chvíle našiel iné miesto,“ prezrádza nám Robo. Pôvodným zámerom bolo nájsť malú dielňu, kde by sa činorodí manželia mohli venovať svojim koníčkom. „Prišli sme sem v čase, keď tu všetko rástlo, kvitlo a tá džungľa nás prilákala.“

Dom plný čísel

Chalupa bola dlhá a mala veľa izieb, a tak okrem vysnívanej dielne začali obývať ostatné miestnosti. „Každej izbe sme dali číslo a každá je multifunkčná. Nie je to čisto obývačka alebo extra kuchyňa. Dohromady je tu sedem miestností.“ Tieto špecifické pomenovania pomáhajú návštevníkom zorientovať sa, kde sa kto práve nachádza.

Vitajte v jednotke

Prvá izba je zariadená dreveným nábytkom v bielej farbe, doplnená romantickým kvetinovým dekorom. Ako vo vlakovom vozni sa posúvame do druhého kupé. Dvojka je jedálensko-oddychová. Hoci je celý dom z hliny a kamenia, v druhej miestnosti sme zazreli kúsok odkrytej omietky, ktorý odhaľoval pálenú tehlu. „Dopočuli sme sa takú vec, že za druhej svetovej vojny sem padol granát a táto stena bola vystavaná nanovo. Zvyšok je však pôvodný.“

autor:  Jana Vrbová
25.7. 2020 9:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44