20.12. 2020 9:00

150-ročné dedičstvo dostalo moderný šat: Pozrite na tú nádheru!

20.12. 2020 9:00

150-ročné dedičstvo dostalo moderný šat: Pozrite na tú nádheru!

Foto: Ikea / Benjamin Edwards

Pozrite sa, ako mladá majiteľka vniesla do 150-ročnej budovy moderný vzhľad bez narušenia pôvodného charakteru.

Starý dom v centre menšieho mestečka odjakživa patril Elisinej rodine. Predtým, než sa sem nasťahovala, tu bývalo sedem generácií. Do 50. rokov minulého storočia sa využíval ako reštaurácia s domácou kuchyňou. Po smrti otca Elisa pocítila, že ju to k domu ťahá, a rozhodla sa prerobiť ho na bývanie.

Pre celú rodinu

Po náročnej rekonštrukcii, ktorá trvala vyše deväť mesiacov, sa Elise podarilo premeniť starý zanedbaný dom na útulné bývanie, ktoré dýcha históriou. Dom má dve poschodia. Na prízemí býva jej brat a na prvom poschodí mama. Elise patrí byt na vrchnom poschodí. Rodina je tak pokope, ale pritom má každý vlastný priestor na život.

Majitelia vniesli do 150-ročnej budovy moderný vzhľad bez narušenia jej pôvodného charakteru.
Majitelia vniesli do 150-ročnej budovy moderný vzhľad bez narušenia jej pôvodného charakteru.
Zdroj: Ikea / Benjamin Edwards

Všetko v jednom

Centrom Elisinho bytu je obývacia izba, jedáleň a kuchyňa, ktoré spolu tvoria jednu veľkú miestnosť. Namiesto stien sa s priateľom rozhodli pre otvorený priestor, ktorý pôsobí príjemne a umožňuje im spolu oddychovať. Hneď na prvý pohľad nás upútal strop z drevených trámov, ktorý je dedičstvom po predkoch. Z masívneho dreva je aj starý jedálenský stôl. Aby priestor nepôsobil príliš tmavo, rozhodla sa ho majiteľka osviežiť doplnkami v červenej farbe. Okrem retro chladničky tu svieti plechová skrinka. Kombinácia zrelého dreva s výraznou červenou farbou a modernými prvkami nie je náhodná: „Veci, ktoré spolu neladia, spájam pomocou jednej nosnej farby. Najstarší kúsok, ktorý tu máme, sú nože po našej prababičke,“ hovorí Elisa.

autor:  Jana Vrbová
20.12. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy