26.10. 2020 11:00

Plyn v domácnosti – aj malé zmeny vám znížia účty za energie

26.10. 11:00

Plyn v domácnosti – aj malé zmeny vám znížia účty za energie

Foto: SSE

Veľkú časť rodinného rozpočtu tvoria náklady na energie. Prinášame vám inšpiratívne rady, ako môžete vo svojej domácnosti znížiť výdavky na spotrebu plynu.

Odhaľte úniky tepla

Vaša spotreba je v prípade vykurovania plynom priamoúmerná množstvu tepla, ktoré potrebujete na vykúrenie domu či bytu. Množstvo tepla, ktoré je potrebné na vykúrenie, je zase ovplyvnené aj únikmi tepla cez steny, podlahu, okná či strechu. V bytoch uniká až 40 % tepla cez okná, preto nahraďte okná s dvojitým zasklením izotermickými oknami, čo zníži stratu tepla približne o 50 %. V domoch platí rovnaké odporúčanie v rámci okien, ktoré spolu so stenami spôsobujú únik tepla od 20 – 35 %. Strecha si tiež zaslúži vašu pozornosť, keďže v rodinných domoch prepustí až 30 % tepla.

Pravidelný servis a výmena kotla = cesta k úspore

Vedeli ste, že spotreba plynu v domácnosti môže klesnúť až o 25 %, a to len vďaka bezchybnému technickému stavu plynových zariadení? Odborníkmi odporúčaná ročná revízia plynového kotla vám prinesie viacero výhod. Okrem úspornejšej prevádzky kotla je to aj bezpečnosť a spoľahlivosť plynového zariadenia či prevencia pred únikom plynu. Pravidelný servis tiež výrazne prispieva k predĺženiu ich životnosti a je podmienkou poskytnutia záruky. Ak už váš starý kotol doslúžil, vymeňte ho za nízkoteplotný alebo kondenzačný.

Ilustračné foto.
Zdroj: SSE

Ušetrite so SSE už v tejto vykurovacej sezóne

Výdavky domácností za plyn ovplyvňuje vo veľkej miere aj množstvo plynu, ktoré domácnosť za rok spotrebuje, preto sa oplatí sledovať ponuky a zľavy od dodávateľov energií. V porovnaní s cenami dominantného dodávateľa plynu, Stredoslovenská energetika, a. s., teraz ponúka svojim novým zákazníkom zľavu z ceny dodávky plynu až do výšky 13 %. Okrem výhodnej zľavy a stabilných dodávok plynu poskytuje SSE aj nadštandardnú zákaznícku starostlivosť a možnosť mať svoje energie – elektrinu aj plyn – „pod jednou strechou“.

Viac o zľave na plyn nájdete na sse.sk/vyhodnyplyn.

autor:  PR článok
26.10. 2020 11:00
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

44