29.10. 2022 12:00

Na čo nezabudnúť pri výbere svietidiel? Radí odborníčka

29.10. 2022 12:00

Na čo nezabudnúť pri výbere svietidiel? Radí odborníčka

Foto: Paul Raeside

Lampy a svetlá sa tešia bohatej ponuke a pri zariaďovaní máte možnosť výberu. Čo poradí odborníčka?

Hlavné typy osvetlenia

1. Všeobecné: Hlavné stropné svetlo. Patrí do základnej svetelnej schémy, rovnomerne rozsvieti celú miestnosť. Malo by byť priame, vhodné je ovládanie napríklad stmievačom. 

2. Okolité: Od všeobecného sa líši smerom osvetlenia. Je nepriame, a teda mäkšie ako bežné osvetlenie.

3. Akcentové: Ide o vyslovene dekoratívny prvok. Vo všeobecnosti sa používa na zaostrenie svetla na konkrétnu oblasť alebo objekt, aby sa zvýraznili veci a predmety, ktoré si chcete všimnúť. Napríklad bodové osvetlenie sochy alebo umeleckého diela na stene. Potrebuje však vyšší výkon.

4. Osvetlenie určitej oblasti: Používa sa na dodatočný prísun svetla na vybrané miesto, napríklad čitateľský kútik alebo pracovnú plochu v kuchyni. Tieto typy svetiel by mali mať silný výkon a byť spárované s dostatočným okolitým svetlom, aby sa predišlo únave očí spôsobenej ostrými rozdielmi medzi osvetlenými a tmavými bodmi.

5. Náladové: Príjemne osvetľuje miestnosť a zároveň pôsobí proti tieňom spôsobeným všeobecným osvetlením. Náladové osvetlenie je často najbližšie na úrovni očí – napríklad stolové lampy. Môže zlepšiť náladu po únavnom dni tým, že uvoľní stres a zvýši motiváciu.

autor:  Oli
29.10. 2022 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok