14.3. 2023 0:00

Ako si vybrať chladničku, ktorá naplní vaše predstavy aj hladné brucho?

14.3. 0:00

Ako si vybrať chladničku, ktorá naplní vaše predstavy aj hladné brucho?

Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Výber správnej chladničky nie len o veľkosti, dizajne a úžitkovom objeme, ale aj o energetickej úspornosti a užitočných detailoch ako je 6. zmysel či crisper box.

Aká chladnička alebo chladnička s mrazničkou bude pre vás najlepšia a nasýti nielen hladné brucho, ale aj uspokojí vaše predstavy?

Aké typy chladničiek sú v ponuke?

Skôr ako si objednáte svoju novú chladničku, mali by ste sa zorientovať v ponuke. Okrem toho, či chcete chladničku s mrazničkou alebo bez nej, si môžete vybrať aj voľne stojacu alebo vstavanú chladničku, retro chladničku alebo americkú chladničku.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou

Chladničky s mrazničkou sa v domácnostiach objavujú najčastejšie. Dôvodom je ich praktickosť. Umožňujú potraviny chladiť a zmraziť, takže nepotrebujete samostatný mrazák. Kombinované chladničky sú ideálne pre tých, ktorí nepotrebujú mraziť väčšie množstvo potravín, alebo na mrazák jednoducho nemajú miesto.
 
Dobrá správa je, že chladničky s mrazničkou sú dostupné v najrôznejších prevedeniach, či už ide o veľkosť, dizajn alebo funkcie. Zaručene si tak vyberú náročnejší užívatelia ale aj tí, ktorí hľadajú finančne dostupné modely. Niektoré modely majú mrazničku v hornej časti, iné v dolnej, záleží na vás, ktorá možnosť bude pohodlnejšia či praktickejšia. Vybrať si môžete samostatne stojace aj vstavané chladničky s rôznou veľkosťou a objemom.   

Americké chladničky

Americké chladničky sú dvojdverové side-by-side chladničky, ktoré sú ako stvorené pre väčšie rodiny. Ponúkajú viac priestoru ako tie klasické a nadštandardné funkcie ako výrobník ľadu alebo dávkovač studenej vody. Americké chladničky majú oddelený chladiaci a mraziaci priestor.  Ide teda o chladničku s mrazničkou. Keďže americké chladničky sú priestorovo náročnejšie, hodia sa do väčších kuchýň. Okrem priestoru majú vyššie nároky aj na spotrebu energie a sú drahšie ako bežné modely.

Chladnička bez mrazničky

Chladničky bez mrazničky, monoklimatické chladničky, sú vhodné pre veľké rodiny, pretože celý objem je využiteľný na chladenie potravín. V tejto kategórii je výber o niečo menší ako pri chladničkách s mrazničkou. Na mrazenie potravín si budete musieť kúpiť samostatnú mrazničku. Pokiaľ ale mrazák nepoužívate alebo len v minimálnom objeme, výhodnejšia bude pre vás monoklimatická chladnička. Jej spotreba energie je totiž nižšia ako energetické nároky kombinovaných chladničiek. Aj v prípade monoklimatickej chladničky si môžete vybrať samostatne stojace aj vstavané modely, chladničky klasickej veľkosti aj mini modely.

Špeciálne chladničky

Medzi špeciálne chladničky patria vinotéky a pivotéky, teda chladničky určené na nápoje. Domáce vinotéky sú ideálne na chladenie vína, ktoré bude mať pred konzumáciou optimálnu teplotu, fľaše vína budú skladované vo vhodnej polohe a podmienkach. Pre biele vína je ideálna teplota iná ako pre červené. Ak pijete oba druhy, vyberte si viaczónové vinotéky, pokiaľ uprednostňujete len jeden druh, bude vám stačiť jednozónová. 
 
Pivotéky sú špeciálne chladničky, alebo skôr  minibary, ktoré využijete na chladenie plechoviek a fliaš. Nemusia sa teda používať iba na chladenie piva, ale akýchkoľvek nápojov. Malé chladničky s veľkým objemom sa hodia do domácností, ale napríklad aj na chatu či chalupu, kde zvyknete organizovať letné posedenia alebo párty. Pri takýchto príležitostiach nie je chladených nápojov nikdy dosť. 

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: hedgehog94/Shutterstock.com

Funkcie a vlastnosti chladničiek

Moderné chladničky majú viacero užitočných vlastností a funkcií, ktoré vám zjednodušia život. Jednou z nich je funkcia No Frost, teda beznámrazový systém. Ide o nútenú cirkuláciu vzduchu, ktorá zabezpečuje vo vnútri chladničky rovnomernú teplotu a tak zabraňuje namŕzaniu. Systém Low Frost zasa znižuje tvorbu ľadu v oblasti mraziaceho priestoru, čím sa zabezpečuje vyššia výkonnosť chladničky.
 
Poteší aj 6. zmysel, ktorý ovplyvňuje výkon kompresorov pre zachovanie optimálnej teploty pre uchovávanie potravín.  Ak je chladnička vybavená crisper boxom znamená to, že má zásuvku na ovocie a zeleninu so špeciálnym vlnitým dnom, vďaka ktorej zostanú dlhšie čerstvé.
 
Užitočná je aj funkcia Holiday mode, teda prázdninový režim. Ak odchádzate na dlhší čas preč z domu a nemáte v chladničke žiadne potraviny, zapnite Holiday mode. V chladničke sa bude udržiavať konštantná teplota, zvyčajne 14 – 15 °C. Pri tejto teplote sa nebudú v chladničke tvoriť baktérie ani plesne. Ak by ste chladničku úplne vypli, mohlo by vás v nej po návrate čakať nepríjemné prekvapenie.
 
Keď už sme pri baktériách, overte si, či je vnútorný povrch chladničky antibakteriálny a či má ventilácia antibakteriálny filter. Antibakteriálny povrch zabraňuje množeniu baktérií a vzniku zápachu. Antibakteriálny filter prečisťuje vzduch a pohlcuje pachy, čo taktiež znižuje množenie a tvorbu baktérií v potravinách.
 
Z pohľadu šetrenia energie je dobré mať alarm, ktorý sa ozve v prípade dlhšie otvorených dverí. Z času na čas sa môže stať, že sa dvere dobre nezavrú, prípadne ich deti nechajú otvorené. Chladnička vtedy potrebuje viac energie a samozrejme to neprospieva ani potravinám vo vnútri.

Energetický štítok chladničky

Energetický štítok spotrebičov obsahuje dôležité údaje ako ročná spotreba energie, objem či hlučnosť. Energetická trieda spotrebičov sa označuje písmenami A až G, pričom najúspornejšia je trieda A.
 
Na štítku je uvedený aj úžitkový objem chladiaceho a mraziaceho priestoru v litroch. Určite nepodceňujte ani údaj o hlučnosti chladničky, pretože každý dB sa počíta. Naozaj tiché chladničky majú menej ako 40 dB, bežne dostupné sú chladničky s hlučnosťou 35 dB.

autor:  PR článok
14.3. 2023 0:00
Zdieľať článok