27.9. 2020 9:00

Návrat k tradícii: Rodinné bývanie v zrube, ktoré očarí na prvý pohľad

27.9. 9:00

Návrat k tradícii: Rodinné bývanie v zrube, ktoré očarí na prvý pohľad

Foto: Robo Hubač

Pokojné bývanie na vidieku v blízkosti lesov a lúk je sen mnohých z nás. Naši hostitelia si na spoločný život vybrali dokonca miesto, na ktorom sa narodili a kde žili aj ich predkovia.

Už keď sme sa blížili popri kľukatom potôčiku k malej dedinke na Orave, zmocnili sa nás príjemné pocity, ktoré ešte zosilneli, keď sa pred nami objavil útulný zrub obklopený prekrásnou prírodou. Táto čarovná scenéria bola, ako sme sa o chvíľu dozvedeli, využitá aj pri filmovaní obľúbených rozprávok Perinbaba a Sokoliar Tomáš.

Kto tu býva: Mária (36) a Jozef (40) boli susedia, takže sa poznali od detstva. Neskôr sa sporadicky stretávali, keď prichádzali k rodičom. Na dedinskej oslave preskočila medzi nimi iskra a postupne si začali plánovať spoločný život. Tešili sa z toho najmä Majkini rodičia, ktorých dcéra pracovala v hoteloch v zahraničí, pretože sa báli, že ostane žiť ďaleko od nich. Takto si môžu viac užívať aj tri vnúčatká – Amálku (5) a ročné dvojičky Danielka a Eliáša.

Manželia vytvorili originálny a rodinný zrub.
Manželia vytvorili originálny a rodinný zrub.
Zdroj: Robo Hubač

Ani priveľký, ani primalý

Po štrkovom chodníčku sme zvedavo prešli dnu do zrubu. Precízne opracovaný až hodvábny povrch drevených trámov láka, aby ste ho pohladili, a oči nevedia, kam skôr pozerať. „Vždy sme túžili po zrube. Je to celkom iné bývanie,“ zdôverila sa nám Mária a dodala: „S manželom sme si vybrali projekt zrubu, ktorý nám bol sympatický vyhotovením aj detailmi. Veľký akurát, s obývačkou a kuchyňou na prízemí, so spálňou a s detskými izbami na poschodí.“

autor:  Daniela Mýtna
27.9. 2020 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44