8.8. 2020 18:00

Bývanie, kde vládne pohoda: Nazrite do zrekonštruovaného vidieckeho domu

8.8. 18:00

Bývanie, kde vládne pohoda: Nazrite do zrekonštruovaného vidieckeho domu

Foto: AmazingPlaces.cz,

Niekedy jedno rozhodnutie úplne zmení život. To sa stalo aj majiteľom nádherného vidieckeho domu, ktorý sme navštívili.

Kto tu býva: Olga a Jan Zuskačovci, pričom Oli je kreatívna duša plná nápadov, ktorú perfektne dopĺňa jej technicky zdatný muž Honza. Majú spolu dcéru Valériu, syna Jana, dvoch psov, mačku Lízu a králiky.

V živote často rozhoduje náhoda. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Naša hostiteľka Oli začala navrhovať vlastný nábytok a hľadala stolára, ktorý by jej ho vyrobil. Stolár sa sťahoval do budovy bývalého hostinca, ktorý bol súčasťou väčšieho statku s ďalšími opustenými budovami. Oli takmer celý rok parkovala pred tabuľou „Na predaj“ a vedela, že ak raz vstúpi, nebude chcieť odísť. „Dodnes cítim ten pocit, keď som sem vstúpila prvýkrát. To miesto ma objalo. Keď som prechádzala miestnosťami, pripadala som si, ako keď sa vraciate domov a za rohom na vás čaká babička.“

Stačí len vymaľovať

Nakoniec sa stali šťastnými majiteľmi starého domu s krásnym dvorom. Predstavovali si, že stačí len vymaľovať a pridať pár okien, aby bolo viac svetla. Z tejto myšlienky vznikla rekonštrukcia, ktorá trvala dva roky. Museli vymeniť strechu, elektriku, kúrenie a vodu. Pri rekonštrukcii sa snažili zachovať všetky pôvodné vlastnosti domu. V lete hrubé múry udržiavajú chlad, ktorý vonku nie je. V zime zasa kamene odovzdávajú svoje teplo aj dlho po tom, ako sa vypne kúrenie. Aby dom nestratil svoju energiu, ponechali pôvodný nábytok, nerovné steny aj oblé rohy. Aj vďaka tomu si stavba zachovala svoje pôvodné čaro. To dnes okrem domácich môžu vychutnávať návštevníci, pretože dom sa prenajíma.

autor:  Jana Vrbová
8.8. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44