27.10. 2020 18:00

Závesné alebo stojace WC? Obidve majú svoje plusy i mínusy

27.10. 18:00

Závesné alebo stojace WC? Obidve majú svoje plusy i mínusy

Foto: Shutterstock

Rekonštrukcia bytu prináša zmeny. Nové zariadenie nahradí staré, prípadne nemoderné. Tento postup neobchádza ani rekonštrukciu kúpeľne. Roky ste používali stojacu toaletu a teraz zvažujete jej výmenu za závesný variant? Alebo ostanete verný klasike? Obidva typy majú svoje plusy i mínusy.

Úspora miesta a upratovanie

Výhodou závesnej toalety je menšia hĺbka, preto je ideálna do menších kúpeľní, kde navodí ilúziu priestrannosti. Potrebujete však priestor na zabudovanie splachovacieho systému, miestnosť sa predsa len o niečo zmenší. Klasická stojace WC je robustnejšie, má hĺbku od 60 cm – 70 cm. Zaberá viac miesta, čo treba zohľadniť pri zariaďovaní. Do malých kúpeľní sú preto určené kombi WC s hĺbkou do 60 cm alebo rohové typy. Ďalšou výhodou závesného WC je jednoduchšie upratovanie. Udržiavanie čistoty je rýchlejšie, keď na podlahe nič neprekáža. I čistenie samotnej misy je jednoduchšie.

Nastaviteľná výška

Závesná misa je na prvý pohľad modernejšia, no oproti klasickej má ďalšiu veľkú výhodu. Výška sedacej časti pri kombi WC je zvyčajne 40 cm, no závesnú môžete osadiť do výšky, akú potrebujete. Flexibilita zavesenia zvyšuje pohodlie pri používaní a je vhodnejšia pre vyšších ľudí, ale i pre osoby s pohybovým obmedzením. Výrobcovia sa však snažia tento „handicap“ vyrovnať a už ponúkajú stojace typy so zvýšenou výškou cca 50 cm.

Voľte stojacu toaletu so zvýšenou výškou či osaďte závesnú WC misu vyššie - do výšky 46 cm. Ľahšie sa z nej bude vstávať.
Voľte stojacu toaletu so zvýšenou výškou či osaďte závesnú WC misu vyššie - do výšky 46 cm. Ľahšie sa z nej bude vstávať.
Zdroj: Raka

Inštalácia a prevádzka

Ak sa rozhodnete pre stojacu toaletu, výmena za novú je jednoduchá. Inštalácia závesnej toalety je náročnejšia, čo niekto môže označiť za nevýhodu. Najmä, ak stojace WC malo odpad v zemi, kanalizačnú rúru musíte presmerovať do steny. Závesné WC obsahuje oceľový rám, v ktorom je umiestnená nádrž na vodu a ktorý zároveň nesie váhu keramickej misy. Výrobcovia udávajú nosnosť závesnej toalety až 400 kg, preto sa nemusíte obávať. Predpokladom je však dostatočne pevné uchytenie do steny. Prevádzka závesného typu je v porovnaní s klasickým WC tichšia. Napúšťanie vody i splachovanie je vďaka „schovanej“ nádržke v stene oveľa menej hlučné, čo oceníte pri nočných návštevách...

autor:  Radomir
27.10. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44