29.5. 2021 6:00

Kúpeľňa pre starších: Vyžaduje nielen bezpečnosť, ale aj...

29.5. 6:00

Kúpeľňa pre starších: Vyžaduje nielen bezpečnosť, ale aj...

Foto: via decoist.com

Vliezť do vane, natiahnuť sa k batérii v rohu, rozsvietiť si svetlo v hornej časti zrkadla...To, čo človek považuje v tridsiatke za normálne, môže byť o dvadsať rokov neskôr neprekonateľným problémom.

V súčasnej dobe je zhruba tretina ľudí vo vyspelých krajinách starších ako päťdesiat rokov. Do roku 2035 sa priemerná stredná dĺžka života zvýši o ďalších štyri až päť rokov. Čo to prinesie? Okrem neustále omieľaných vyšších výdajov na dôchodky napríklad aj určité zmeny kúpeľní.

Životný štýl generácie 50+

Na zmenu potrieb v kúpeľni práve u týchto ľudí sa zamerala nemecká štúdia nazvaná Kúpeľne a kúpeľňová kultúra generácie 50+. Tá dokazuje, že staroba je psychologicky vnímaná celkom rozdielne. Niektorí ju popisujú ako oslobodené vychutnávanie, ktoré umožňuje neobmedzený, aktívny životný pôžitok. Túto idealizáciu vyvoláva väčšinou vstup do dôchodkového veku, ktorý sľubuje novú voľnosť, neviazanosť a sebaurčenie. Na druhej strane stoja prekážky a obmedzenia, ktoré tento vek so sebou prináša. Pri spytovaní na svoje súkromné životné zázemie a obytné prostredie vyjadrujú ľudia starší ako päťdesiat rokov obzvlášť často prianie nových, komfortnejších kúpeľní. „Ako vieme, má kúpanie a sprchovanie z psychologického hľadiska neporovnateľne intenzívnejší význam než napríklad používanie kuchyne", vraví Martin Koch zo spoločnosti, ktorá za štúdiou stála.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
29.5. 2021 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy