3.2. 2020 3:00

Kráse starožitností neodoláte - pristanú aj modernému interiéru

3.2. 2020 3:00

Kráse starožitností neodoláte - pristanú aj modernému interiéru

Foto: Shutterstock

Mnohí ešte s nostalgiou opatrujú nábytok po starých rodičoch. Často ich k nemu viažu príjemné spomienky, ale pravdou je, že staré veci majú čaro, ktorému je ťažké odolať. Patria starožitnosti do moderného interiéru a viete, ako ich použiť?

Nové je nové alebo čo je staré, to je dobré

Pri zariaďovaní väčšina ľudí siaha po novom sektorovom alebo na mieru zhotovenom nábytku s jednoduchými líniami. Pravdou je, že minimalistický nábytok je moderný a nadčasový, ale to isté platí aj o zachovalých starožitných kúskoch. Kvalitné remeselné a umelecké vypracovanie starého nábytku vyzýva, aby sme ho použili v súčasnom interiéri.

Ukážka toho, ako sa dá starý nábytok zakomponovať do  moderného interiéru
Ukážka toho, ako sa dá starý nábytok zakomponovať do moderného interiéru
Zdroj: MATEJ KALINA

Zmysluplná zmes

Návrat starožitností začal v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch. Jeho prenikanie do interiéru bolo spočiatku nesmelé a staré príborníky, truhlice a skrine väčšinou končili na chalupách. Neskôr ľudia pochopili, že pristanú aj k modernému nábytku. Starožitnosť je výrazný solitér, preto mu doprajte dostatok miesta, aby vynikol. Ak chcete v interiéri použiť viac kúskov, ktoré sú dokonca v odlišnom štýle, umiestnite ich do rôznych častí miestnosti. Pokiaľ by stáli blízko pri sebe vytvorili by ste vizuálny miš-maš, a to nechcete.

Vítaný kontrast

Dodržte odstup od ostatných kusov nábytku, starožitnosti s oblými krivkami potrebujú viac miesta než nábytok s rovnými líniami. Kontrast medzi starým a novým najlepšie vynikne, ak prihliadnete na odlišnú farebnosť dreva. K tmavým starožitným kúskom pristane svetlý moderný nábytok. Krásu starožitností vyzdvihnú a zdôraznia rôzne interiérové doplnky v podobe svietnikov, lámp, zarámovaných obrazov a fotografií, ale i textil a koberce. Pokračovanie na 2. strane.

Pozrite si nádherné starožitnosti v našej galérii.

Nádherné kúsky citlivo skombinujte s moderným nábytkom
Nádherné kúsky citlivo skombinujte s moderným nábytkom
Zdroj: Shutterstock
autor:  Radomír
3.2. 2020 3:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy