15.11. 2020 9:00

Domov v sade: Hlavné mesto vymenili za kopanice a prírodu

15.11. 2020 9:00

Domov v sade: Hlavné mesto vymenili za kopanice a prírodu

Foto: archív Katky Jesenskej, archív majiteľov

S reláciou Na chalupe sme sa ocitli na kopaniciach Bielych Karpát, kde naši hostitelia našli svoje miesto na život. Na priedomí chalupy, ktorá je obkolesená sadom a lúkami, nás privítali Branko a Lucie – už na prvý pohľad veľmi akčná dvojica, ktorá sa sem presťahovala z rušného hlavného mesta.

Kto tu býva: Branko a Lucie pochádzajú z Bratislavy. Sú veľmi spoločenskí a ich aktivity priťahujú množstvo príjemných a srdečných ľudí. Branko má firmu s kancelárskymi potrebami. Spolu dokončujú projekt rekonštrukcie starého hostinca na kopaniciach, kde im pomáhajú aj Brankov syn Samko a Luciina dcéra Alicka.

Láska cez telefón

Branko cieľavedome hľadal chalupu niekoľko rokov, až pred pätnástimi rokmi našiel túto malebnú kopaničiarsku usadlosť. V roku 2017 mu pri stavaní bylinkového záhona pípol telefón. Mobilná aplikácia na zoznámenie ho prepojila s Luciou. Tá sa o týždeň nato prišla na vlastné oči pozrieť na chalupu a na začiatku roka 2018 už spolu založili Sad u Harušťákov. „Od marca sa z chalupy stal náš domov a do Bratislavy chodievame už len na návštevu,“ dokončuje Lucie príbeh ako z románu.

Branko a Lucie
Branko a Lucie
Zdroj: archív majiteľov

Rozľahlá usadlosť

Chalupa je veľká stavba s pôdorysom v tvare písmena U. Patria k nej dve stodoly a v sade je od leta indiánske típí. Všetky stavby stoja na kamennom základe a sú vymurované hlinenými nepálenými tehlami, maštaľ je celá z kameňa. Kedysi tu bývalo niekoľko rodín, zadná časť, kde stál ďalší dom, sa však pred rokmi zrútila. Keď chalupu Branko kúpil, bola celkom udržiavaná, stačilo vymeniť eternitovú strechu za plechovú, dať nové okná i dvere, urobiť kúpeľňu a malú kuchynku. Dispozíciu zásadne nezmenili. „Snažili sme sa čo najviac zachovať, zostali tu napríklad krásne dvere do spální s farebnými sklíčkami,“ prezrádza Lucie.

autor:  Jana Vrbová
15.11. 2020 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok