1.10. 2020 6:00

Domácnosť počas chrípkového obdobia: Čo urobiť, aby ste sa chránili?

1.10. 6:00

Domácnosť počas chrípkového obdobia: Čo urobiť, aby ste sa chránili?

Foto: Shutterstock

Blíži sa chrípková sezóna a ešte stále zúri koronavírus. Chrániť sa pred nakazením bude o to náročnejšie, takže je vhodné poznať zopár trikov, ktoré môžu pomôcť. Prevencia je vždy najlepší spôsob, ako nedať šancu chorobe.

Umývanie rúk

Najlepšou prevenciou je dôkladné umývanie rúk. Počas dňa sa chytíme mnohých predmetov a ani si neuvedomíme, dotkneme sa tváre, pošúchame si nos či oči. A vírus okamžite využije príležitosť. Preto si často umývajte ruky, dôkladne s mydlom a teplou tečúcou vodou aspoň 30 sekúnd. Naučte to aj svoje deti - po návrate domov si treba vždy umyť ruky!

Vyzúvajte sa pred dverami

Vírusy si môžete zavliecť do domácnosti aj na topánkach. Teda aspoň v prípade, že sa nevyzujete už pred dverami. Preto nikdy nechoďte po byte obutí v obuvi, v ktorej ste boli vonku. Hoci idete len do pivnice, radšej sa prezujte. Ak chcete byť ešte dôkladnejší, vydezinfikujte si podrážky. Obuv striedajte, nenoste tú istú každý deň. 

Doma si obujte teplé papuče, najmä počas chrípkovej sezóny je dôležité mať nohy v teple.
Doma si obujte teplé papuče, najmä počas chrípkovej sezóny je dôležité mať nohy v teple.
Zdroj: Shutterstock

Každý deň upratujte

V domácnosti vyčistite všetky povrchy, ktorých sa po príchode domov dotknete skôr, ako si stihnete umyť ruky. Vírus chrípky dokáže prežívať 8 - 12 hodín dokonca na papieri, odeve a vreckovkách. Na hladkých povrchoch 24 až 48 hodín. V čase chrípkovej sezóny sa v prachu vírusy držia až niekoľko dní. Preto upratujte „navlhko“, teda s použitím dezinfekčných prostriedkov s obsahom chlóru, jódu, peroxidu. Ide najmä o kľučky na dverách, vypínače, ovládače od televízora, mobily, kohútiky na umývadlách, splachovač... Namiesto chemikálií môžete použiť aj roztok vody a octu.

autor:  Radomir
1.10. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia
44