24.1. 2021 12:00

Zvažujete novú vaňu? Rozoznajte materiály, z ktorých môžete vyberať

24.1. 12:00

Zvažujete novú vaňu? Rozoznajte materiály, z ktorých môžete vyberať

Foto: via realhomes.com

Jedna z najzásadnejších otázok pri výbere vane je práve materiál, z akého je vyhotovená. Poznáte ich špecifiká?

Ak milujete relaxačný kúpeľ, oplatí sa preštudovať, aké výhody a nevýhody prinášajú jednotlivé materiály, aby ste vedeli, čo od nich môžete očakávať. Ponuka je dostatočne široká na to, aby vám pri výbere poriadne zamotala hlavu. O niečom svedčí informácia, o ktoré materiály prejavujú zákazníci pri výbere vane najväčší záujem. V tomto ohľade je jednoznačne vo vedení akrylát a smalt. Ale pozor, samotný materiál výrobku dáva určité vlastnosti, no tie máte zaručené len pri kvalitnom vyhotovení. Preto si všímajte i výrobcu a jeho referencie. Každopádne však dajte aj na vlastný pocit pri dotyku s povrchom vane. Ako na vás pôsobí?

Akrylátové vane

Najväčšiu obľubu si získali najmä pre prijateľný pomer cena – kvalita. Výborne izolujú teplo, majú antibakteriálny povrch. Vyrábajú sa z akrylátového plastu s hrúbkou 4,5 až 8 milimetrov, ktorý sa spevňuje skleneným vláknom. Vďaka jednoduchej a masovej výrobe si môžu dovoliť nižšiu cenu oproti konkurenčným materiálom. V porovnaní so smaltovanými vaňami ponúkajú akrylátové vane širšiu paletu tvarov a teplejší povrch. Ten nie je pórovitý, preto sa ľahko čistí. Rovnako lepšie pohlcuje hluk padajúcej vody. Na druhej strane má akrylát v porovnaní so smaltom aj nevýhody, nie je taký odolný proti poškrabaniu a pri dlhodobom pôsobení slnečných lúčov jemne žltne.

Vaňu vyberajte dôkladne.
Vaňu vyberajte dôkladne.
Zdroj: Paul Swanson/edifyedmonton.com

Smaltované

Ide o oceľový plech s nanesenou vrstvou smaltu, ktorý sa vypaľuje, aby sa medzi nimi vytvorila silná chemická väzba. Pri výbere si všímajte hrúbku ocele, ktorá má vplyv aj na celkovú životnosť vane. Má mať viac ako tri milimetre. Sú trvácne a veľmi odolné proti UV žiareniu a chemikáliám. Pri kvalitnom vyhotovení je takmer nemožné ich poškrabať.

Oproti akrylátovým sú chladnejšie na dotyk, ale veľmi rýchlo sa nahrejú a držia teplo. Rovnako ako akrylátové vane aj smaltované sú bez pórov, teda sú nenáročné na údržbu a hygienu. Z ekologického hľadiska vedie jednoznačne smaltovaná oceľ oproti akrylátu, keďže ten sa vyrába spaľovaním fosílnych palív. Taktiež majú tieto vane lepšiu stálofarebnosť. Okrem chladivosti patrí medzi nevýhody smaltovaného povrchu šmykľavosť a hlučnosť dopadajúcej vody na plech.

Z liateho mramoru

Výhoda tohto moderného materiálu, vyrábaného odlievaním zmesi zo syntetickej živice a z mletého dolomitu do formy, je neobmedzená tvarovateľnosť. Preto sa využíva pri výrobe samostatne stojacich a atypických dizajnových vaní. Nevýhodou je zas slabšia odolnosť proti poškrabaniu. Na druhej strane, v porovnaní s konkurenciou sa dajú jednoducho opraviť bez viditeľnej zmeny.

Povrch z liateho mramoru je citlivý na silné chemické čistiace prostriedky a odborníci neodporúčajú ani zmývať si v nich farbu na vlasy. Príbuznou alternatívou sú vane z tvrdeného liateho kameňa, ktorý má vyššiu odolnosť aj bez vrstvy ochranného nástreku ako liaty mramor.

Doprajte si dokonalý relax v kúpeľni.
Doprajte si dokonalý relax v kúpeľni.
Zdroj: Archív

Plastové

Nejde o čisto plastový výrobok, ale o kompozit. Predovšetkým z ABS plastu, ktorý má vrchnú časť pokrytú tenkou vrstvou akrylátu. Jeho celková hrúbka je 3,2 milimetra, čoho dôsledkom je tuhosť porovnateľná s čisto akrylátovými vaňami. Tento materiál neumožňuje ostré ohyby a zložitejšie tvarovanie, preto z neho nájdete len jednoduchšie modely vaní. Výhodou je nízka cena.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
24.1. 2021 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44