19.8. 2020 12:00

Zruby sú krásnym a zdravým bývaním: Čo však treba vedieť?

19.8. 12:00

Zruby sú krásnym a zdravým bývaním: Čo však treba vedieť?

Foto: archív

Zo zrubu dýcha neopakovateľná atmosféra vďaka drevu, ktoré je príjemné na dotyk a vie zútulniť každý interiér. Aké majú zruby výhody a ako je to s údržbou?

Bývanie v zruboch nie je u nás ešte príliš rozšírené, akoby  ľudia z toho mali obavy, pritom v drevených domoch sa bývalo oddávna a navyše prináša mnohé výhody a poskytuje zdravé bývanie.

Výhody zrubov

Na stavbu zrubu sa síce spotrebuje podstatne viac dreva ako napríklad na montované domy, avšak majú tepelno-akumulačné vlastnosti, vďaka ktorým sa šetrí energia. Výhodou je aj to, že drevo má schopnosť pohlcovať a uvoľňovať vlhkosť, čím je vnútrajšok domu prirodzene regulovaný a nemusí sa nijako upravovať. Bonusom je, samozrejme, aj nezameniteľná vôňa dreva a romantika.

V interiéri prevažuje drevo a iné prírodné materiály.
V interiéri prevažuje drevo a iné prírodné materiály.
Zdroj: archív

Každý je originál

Zruby vyrábajú ručne, takže každá stavba je jedinečná a aj keď sa postaví rovnaký zrub niekoľkokrát, vždy je to vlastne originál. A ak to už nie je zrejmé z exteriéru, tak v interiéri si môžete niektoré steny obložiť drevom alebo kameňom, hodí sa k nemu aj keramika a iné prírodné materiály. Najútulnejšie býva podkrovie, kde sa fantázii medze nekladú.

Údržby sa nemusíte báť

Nemusíte sa báť ani údržby. Ale nemusíte sa obávať, nie je o nič náročnejšia ako u iných typov stavieb. Firmy, ktoré zruby stavajú, bývajú s majiteľmi v úzkom kontakte a vždy ak treba, poradia. Na exteriér používajú prírodné olejové nátery v rôznych odtieňoch. Na interiér zasa včelí vosk, ktorý je už rokmi vyskúšaný a používal sa už aj v minulosti. K nemu je tiež možné pridať farbu, aby aj interiér mohol byť v prevedení, ktoré si zákazník žiada.

Zrub sa hodí do prírody oveľa viac ako iné stavby.
Zrub sa hodí do prírody oveľa viac ako iné stavby.
Zdroj: archív
autor:  Daniela
19.8. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44