Je tradičná tehla stále number 1? Z akých materiálov je možné postaviť si dom? A na aké parametre sa vlastne treba pozerať?
Rozhodnutie postaviť si vlastný dom je jedným z najväčších - predovšetkým vzhľadom na finančný záväzok, ktorý je s tým spojený. Voľba vhodného materiálu je preto zásadná. Aj keď napríklad hrubá stavba bude cenovo tvoriť len desatinu vašich celkových nákladov, po dostavaní už svoje rozhodnutie nebudete môcť zmeniť. Aké máte teda možnosti?
Jedným z absolútne tradičných materiálov je tehla. Obľúbenými sú však aj pórobetón, drevo a materiály na báze dreva. Zabúdať však nemôžeme ani na slamu a vápenno-pieskové tvárnice.
Tehla
Má v našich končinách vyše 1000-ročnú tradíciu a pre svoje výhodné vlastnosti ako dlhá životnosť, pevnosť, odolnosť, zdravotná neškodnosť, nehorľavosť, schopnosť akumulovať teplo a bezproblémové zvládanie kolísania vlhkosti vzduchu je stále pri stavbe rodinného domu najpoužívanejšia. Moderné tehly majú až desaťnásobne vyššie termoizolačné parametre a netreba ich zatepľovať. Využiť ich možno aj pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.
Navyše, murovanie z nich je rýchle a jednoduché - spájajú sa pomocou špeciálnych lepidiel či murovacej peny. Na riešenie detailov ako väzby rohov, parapety a ostenia okien sa používajú doplnkové tehly s vybratím na vloženie tepelnej izolácie, ktorá bráni únikom tepla. Tým sa predíde vzniku tepelných mostov v obvodovom murive.
Pokračovanie na 2. strane.