12.4. 2019 20:30

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

12.4. 2019 20:30

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

Viete, čo majú spoločné rodina a nulový odpad? KUCHYŇU! Áno, presne to miesto, kde prebieha podstatná časť rodinného života, kde sa varí jedlo a zároveň sa „kuchtia" aj vzťahy, hodnoty, životný štýl.

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl

V rýchlosti každodenného života si často ani neuvedomujeme, že kuchyňa je doslova srdcom nášho domova. Znamená oveľa viac ako iba miesto, kde sa staráme o naše plné brušká. Je to miesto, kde sa rodinní príslušníci stretávajú, občas v letku, občas na dlhšie a debatujú.

Prečítajte si aj: Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!

To, aké vône sa z nej šíria, aké jedlá sa v nej pripravujú, o čom a ako sa hovorí, určuje celkový životný štýl a výrazne vplýva na život človeka. Pričom vôbec nemáme na mysli módne trendy a „vychytávky", hoci aj tie sú dôležité, lebo súvisia s vnímaním a s dobrým pocitom.

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl
Zdroj: Oresi studio

 

V tomto momente však chceme upriamiť pozornosť na to, že kuchyňa do istej miery formuje človeka a jeho budúci život. Určite si z detstva pamätáte mnoho z toho, čo sa dialo v kuchyni vašich rodičov či starých rodičov, ako voňala, ako bola zariadená, aké pravidlá v nej platili... Aj dnešné deti budú raz spomínať, ako trávili čas s rodičmi v kuchyni.

Prečítajte si aj: FOTOINŠPIRÁCIA: Nekonvenčné stojany na víno

Kuchyňa je smetiarsky producent

Viac ako dve tretiny odpadu slovenských domácností vzniká v kuchyni. Väčšina končí v kontajneroch, hoci by sa dala kompostovať. Nevytvárať odpad a ten, ktorý predsa len vznikne, nejako využiť, je veľká výzva. Zvládnuť ju pomôže aj dobre navrhnutá zero waste kuchyňa.

Prečítajte si aj: Malé kuchyne a žiadna klaustrofóbia: Týchto 5 trikov je cesta, ako to dosiahnuť

Nájdi rozdiel

Špecialisti na kuchyne sledujú nielen módne trendy, ale aj trendy v životom štýle a navrhujú kuchyne, ktoré tomu zodpovedajú. „Zero waste kuchyňa je často jednoduchá, minimalistická, ako aj vidiecka či moderná, ale určite príjemná a útulná. Pri jej návrhu sa rátalo s tým, že nakupujeme bezobalovo, teda do prinesených sklenených nádob alebo textilných vrecúšok.

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl
Zdroj: Oresi studio

 

Na ne potrebujeme ľahko dostupné poličky a zásuvky, kde môžeme poukladať dózy tak, aby sme v nich mali prehľad aj poriadok.  Zero waste kuchyňa musí mať taktiež na vhodných miestach dostatok háčikov na zavesenie, aby boli poruke potraviny v textilnom obale," vysvetľuje Peter Heriban, dizajnér Oresi.

Prečítajte si aj: Túto vec v kuchyni všetci podceňujete! Dokáže ale úplne zmeniť celý priestor

„V dobre urobenej zero waste kuchyni sa už vopred myslelo na vhodné uloženie nádob na separovaný odpad. Svoje miesto v nej má aj polička, kde môžu klíčiť rastlinky. V neposlednom rade je neodmysliteľnou súčasťou kuchyne s nulovým odpadom  premyslene umiestnený kompostér. Áno, priamo v kuchyni ako jej súčasť. Keď je na dosah, významne to zjednodušuje separovanie odpadu," dodáva Peter Heriban, dizajnér Oresi.  

Prečítajte si aj: Linoleum, dlažba alebo parkety? Vieme, ktorá podlaha je v kuchyni najužitočnejšia!

Príjemný prístav

Nie je teda vôbec jedno, ako kuchyňa vyzerá a čo z nej vyžaruje. Záleží taktiež na hodnotách, ktoré sa v nej vyznávajú, a pravidlách, ktoré sa v nej dodržiavajú. Lebo našim potomkom sa dostanú pod kožu a ponesú si ich svojím životom.

Zero waste kuchyňa nie je módny výstrelok, ale životný štýl
Zdroj: Oresi studio

 

Stále častejšie sa stretávame so slovným spojením zero waste, teda nulový odpad. Ide o minimalizáciu toho, čo doma končí v odpadkovom koši. Nemôžeme si totiž donekonečna zatvárať oči pred tým, ako mizne zeleň a zem sa premieňa na jedno obrovské smetisko.

Kto nechce žiť obklopený odpadom, kto nechce ako dedičstvo pre ďalšie generácie zanechať namiesto trávnatých či stromami porastených kopcov hory smetí, zvažuje, koľko a aký odpad vyprodukuje.

Inšpirujte sa zero waste kuchyňami v našej GALÉRII.

Zdroj: zuzana
12.4. 2019 20:30
Diskusia ()
Zdieľať článok