21.10. 2020 12:00

Buďte aj vy zero waste: Tipy, ako doma tvoriť menej odpadu

21.10. 12:00

Buďte aj vy zero waste: Tipy, ako doma tvoriť menej odpadu

Foto: thezerowastecollective.com

Ak ste sa rozhodli, že konečne obmedzíte záplavu plastov valiacich sa na nás z každej strany, ste na správnej ceste. Vyberte sa na ňu však pomaly a každý svoj krok dobre zvážte. Takto bude obmedzenie plastov a odpadu vo vašom živote skutočne trvalé.

"Zero waste" - úsilie znížiť množstvo odpadu, ktorý človek produkuje

Ide o všetok odpad z nášho bežného života. Ak ste však doteraz nesledovali množstvo a pôvod svojho odpadu, bude pre vás možno táto radikálna zmena neudržateľná. Začnite preto po krokoch a postupne. Na začiatok stačí, ak začnete obmedzovať plasty, ktoré na nás číhajú na každom kroku. Tu sú naše tipy, ako nahradiť plastových pomocníkov inými, rovnako šikovnými a neraz dizajnovo štýlovejšími.

Čo môžete skúsiť?

Využívajte tradičné obalové materiály, napríklad papier a sklo. Ich výhodou je možnosť recyklovania (papier) i dlhodobé opakované použitie v prípade skla.

Použite staré materiály - napríklad si môžete ušiť nákupnú tašku či vrecko z vyradeného oblečenia. Alebo si ich dokonca uháčkovať alebo upliesť.

Vyskúšajte kozmetiku v tuhom stave (šampón, mydlo) alebo si ju dajte „načapovať" do vlastných nádob, ktoré budete používať opakovane. Drevo a kov sú vaši priatelia. Krásna drevená kefa alebo kovový holiaci strojček vyzerajú nadčasovo a budú vám slúžiť po dlhé roky.

Menej odpadu šetrí domácnosť aj planétu.
Menej odpadu šetrí domácnosť aj planétu.
Zdroj: thezerowastecollective.com

Skúste to tradične
Na nákupy môžete vyraziť s vlastnými vreckami na pečivo, zeleninu alebo na ovocie, ušiť sa dajú hoci aj z nepoužívanej záclony.
Vytiahnite z pivnice prútený kôš a začnite opäť viac variť doma.

V našej fotogalérii nájdete úžasné tipy na zero waste produkty, ktoré môžete vymeniť za tie bežné.

Zdroj: agáta
21.10. 2020 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44