24.8. 2018 2:00

Zdravý domov je základ! Zbavte sa všetkých alergénov, ktoré vás dráždia (2.časť)

24.8. 2018 2:00

Zdravý domov je základ! Zbavte sa všetkých alergénov, ktoré vás dráždia (2.časť)

Foto: Shutterstock

Aj vy sa pripravujete na veľké upratovanie, pretože deň čo deň po návrate domov cítite dráždenie v dutinách? Pomôžeme vám zbaviť sa alergénov rýchlo, účinne a na dlhú dobu.

>>> 1. časť seriálu nájdete priamo TU <<<

Alergológovia majú dnes a aj na najbližšie roky o prácu postarané. Okrem peľu, zvieracích chlpov, roztočov či potravín, je dnešná generácia dennodenne vystavovaná množstvu ukrytých alergénov, ktoré na nás môžu číhať dokonca aj v pohodlí domova. Tých sa treba ihneď účinne zbaviť, pretože následky neliečenej alergie môžu viesť ku katastrofálnym následkom a povedzme si pravdu, hodiny strávené na rôznych testoch a drahé lieky sú pre mnohých tým posledným riešením až nočnou morou. V tom, ako svoj domov pred nežiaducimi drobnými čiastočkami čo najefektívnejšie ochrániť dnes pokračujeme.

Jasne a stručne: Toto je 16 základných krokov k vašej bezpečnej kuchyni

Pri upratovaní kúpeľne a toalety používajte čo najjemnejšie čistiace prostriedky. Často postačí aj obyčajný ocot či sóda bikarbóna.
Pri upratovaní kúpeľne a toalety používajte čo najjemnejšie čistiace prostriedky. Často postačí aj obyčajný ocot či sóda bikarbóna.
Zdroj: Shutterstock

Najlepšia izbovka do každej miestnosti: Obývačka, hala, kuchyňa

  • Vlhkosť pod kontrolou. Veľkým strašiakom vedia byť pre dospelých obyvateľov, ale najmä deti, plesne. Tie sa v domácnostiach vytvárajú pri vysokej vlhkosti, ktorá nemusí byť spôsobovaná obyvateľmi samotnými, no často za to môže poloha či konštrukcia stavby. Keďže nepríjemné plesne môžu spôsobiť kožné či pľúcne problémy, no aj ťažké infekčné ochorenia, je potrebné držať vlhkosť na uzde. Ideálom je 30 - 50 % vlhkosť, ktorú si ľahko nameriate hoci aj aplikáciou v smartfóne. Ak máte dlhotrvajúce problémy s  plesňou, zvážte investíciu do odvlhčovača. Inak postačí obyčajné pravidelné vetranie či sušenie oblečenia mimo interiéru.
  • Nech žiari čistotou. Pri čistení kúpeľne často používame chemikálie, ktoré môžu na povrchoch zostať dlhú dobu a dráždiť tak respiračný systém. Najmä v domácnostiach, kde sú malé deti, je potrebné zvážiť domáceho pomocníka - biely ocot. Ten povrchy dokonale vydezinfikuje a navyše je finančne nenáročný. Kombináciou octu a sódy bikarbóny vyčistíte aj práčku či upchaté potrubie. Nikdy si pri čistení nezabudnite dať ochranné rukavice a myslite aj na to, že umelé osviežovače vzduchu môžete v prípade kúpeľní s oknom úplne vylúčiť z nákupného zoznamu a stačí vetrať, prípadne siahnuť po BIO verziách, ktoré si ľahko vyrobíte aj doma.

Nábytok v kúpeľni musí skrotiť vlhkosť. Ako si vybrať ten správny?

  • Pod nohami. Tak ako je dôležité zblízka sa pozrieť na steny, rovnako tak aj pod nohy. Jemné povrchy ako sú matrace, sedačky či koberce, je potrebné ideálne dva krát do týždňa povysávať a z času na čas hĺbkovo prečistiť tepovaním. Tu treba tiež zvážiť nahradenie kobercov drevenou či inou podlahou, ktorá je jednoduchšie udržiavateľná a nie je domovom alergénov. Ak ale na nejakú tú kusovku nedáte dopustiť, zvoľte radšej krátky vlas.
  • Znovu ovzdušie. Tak ako je potrebné monitorovať vlhkosť a množstvo toxínov vo vzduchu, vďaka šikovným technológiám sa ich vieme aj rýchlo a účinne zbaviť. Mnohé čističky vzduchu dnes dokážu z priestoru odstrániť až 99,95 % škodlivých látok, ktoré okolo nás lietajú - prach, chlpy, baktérie, smog,... Ak si stále s kýchaním, bolením hlavy či inými pretrvávajúcimi problémami neviete poradiť, zvážte investíciu do tejto "mašinky". 

Dajte zbohom zápachu z cigariet: Pár zaručených tipov ako ho z domu vyženiete

Gwyneth Paltrow ukázala svoj dokonalý poriadok v kuchyni! Pár tipov sa bude hodiť aj vám

autor:  Mária Ambrozová
24.8. 2018 2:00
Diskusia  ()
Diskusia
44