14.1. 6:00

Závetrie a zádverie - vyznáte sa v tom? Povieme vám, prečo mať oboje

Rôzne podoby

Pred dažďom sa síce skryjete aj pod strieškou, lacný a efektný spôsob ako vytvoriť bariéru pred vetrom je zeleň v podobe nízkych, vysokých alebo popínavých rastlín. Oveľa spoľahlivejšie však funguje plná stena, ktorá môže byť presklená, drevená alebo murovaná. Vzhľad závetria vo veľkej miere závisí od architektúry domu. Môže mať podobu vysunutého prístreška, ktorý spája s domom jedna alebo dve steny, inokedy je zapustené do tela domu a má podobu niky, prípadne je kombináciou oboch spôsobov.

Dekorácie

Dôležité je riešiť odvod dažďovej vody a sklon strechy tak, aby závetrie neohrozoval padajúci sneh alebo ľad. Nezabudnite na osvetlenie, aby bolo závetrie viditeľné a bezpečné i po zotmení. Pre zvýšenie pohodlia sem môžete umiestniť i lavičku. Estetickým prínosom pre vzhľad predvstupného priestoru sú rôzne dekorácie. Môže ísť o sezónnu výzdobu prispôsobenú konkrétnym sviatkom alebo neutrálne celoročne vhodné doplnky – lampáš, sušené kvetinové aranžmá, solitérne rastliny, sochy...

Závetrie plní aj estetickú úlohu
Závetrie plní aj estetickú úlohu
Zdroj: door-fitter.com

A čo zádverie?

Zádverie je uzavretý priestor vnútri domu. Nachádza sa za vstupnými dverami, no nie je to predsieň ani hala. Táto miestnosť predstavuje ďalší filter, ktorého úlohou je ochrániť interiér pred chladom a nečistotami a izolovať ho pred hlukom. Preto nemusí mať veľké rozmery ani byť vyhrievaná. Na podlahu zvoľte kvalitnú dlažbu a umiestnite čistiacu rohožku. Zádverie môžete využívať na odloženie kočíka, mokrého dáždnika, bicykla a iných športových potrieb, umiestniť do neho skrinku na topánky.

V našej galérii nájdete ďalšie super vychytávky.

autor:  Radomír
14.1. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44