14.1. 2020 6:00

Závetrie a zádverie - vyznáte sa v tom? Povieme vám, prečo mať oboje

14.1. 6:00

Závetrie a zádverie - vyznáte sa v tom? Povieme vám, prečo mať oboje

Foto: Shutterstock

Riešenie vstupu do domu sa netýka len výberu dverí, ale ide o jeho celkovú úpravu. Niekedy bolo zádverie bežnou súčasťou domu. Ale určite ste počuli aj o závetrí. Aký je medzi nimi rozdiel a nie sú dnes zbytočné?

Čo je závetrie

Závetrie je priestor ešte pred samotným vstupom do domu, ktorý ovplyvňuje jeho vzhľad, bráni únikom tepla a vnášaniu nečistôt. Správne koncipované závetrie chráni pred vetrom, dažďom a snehom vás aj exteriérové dvere. Tvorí hranicu medzi vonkajším a vnútorným svetom.

Už vchod predpovedá zaujímavý interiér
Už vchod predpovedá zaujímavý interiér
Zdroj: latimes.com

Prvý dojem je dôležitý

Rovnako ako predsieň v byt  je závetrie prvé, čo vidia okoloidúci a návštevníci. Vzhľad závetria síce plní dôležitú úlohu, no podstatnejšia je jeho funkčnosť. Ako predvstupná časť domu vám musí umožniť očistiť si obuv od snehu, blata a iných nečistôt. Nezriedka je vstup do domu vyvýšený a jeho súčasťou sú schody a zábradlie, preto pred poveternostnými vplyvmi treba ochrániť aj ich.

Umiestnenie a rozmery

Vstup do domu treba situovať na severne orientovanej strane domu, kde nesvieti slnko a je chránené pred vetrom. Nie je nič príjemné stáť v daždi alebo silnom vetre a hľadať vo vrecku kľúče, pričom si musíte nad hlavou držať dáždnik. Závetrie preto musí mať dostatočné rozmery - minimálna šírka je 100 cm a hĺbka 60 cm. Pri jeho navrhovaní je zásadné, koľko osôb v dome býva, v akom vekovom zložení, či prichádzajú v rovnakom čase, majú nejaké zdravotné obmedzenia a týmto okolnostiam prispôsobiť jeho rozmery. Pokračovanie na 2. strane.

V našej galérii nájdete ďalšie super vychytávky.

Vstup do domu prispôsobte architektúre
Vstup do domu prispôsobte architektúre
Zdroj: Shutterstock
autor:  Radomír
14.1. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44