6.12. 2019 12:00

Zatopilo vám dom alebo byt? Spravte týchto 6 vecí, inak to oľutujete!

6.12. 2019 12:00

Zatopilo vám dom alebo byt? Spravte týchto 6 vecí, inak to oľutujete!

Vytopenie či záplavy, to je jedna zo životných udalostí, ktorú by si každý rád nechal utiecť. Zvyčajne nás však zaskočí a človek v zhone i v poriadnom šoku nedokáže ani správne zareagovať. Na čo teda nezabudnúť, keď už došlo k najhoršiemu?

Škoda sa už stala, stále je však mnoho vecí, ktoré môžete podniknúť. Nestrácajte hlavu a začnite znova krok za krokom. Je jasné, že medzi absolútne priority patrí život a zdravie vašej rodiny a blízkych. Až potom začínate myslieť na ostatné, menej podstatné veci. Čo je vška možné spraviť vopred alebo bezprostredne po zatopení?

1. Odpojte, čo sa dá

Primárne elektrinu! Ak sa vraciate do zatopenej nehnuteľnosti, overte si, že je prúd vypnutý alebo požiadajte o vypnutie (hlavne ak ste doteraz prúd v dome nevypínali). V prípade podozrenia požiadajte o asistenciu hasičov.

Pozor, záplavová voda môže viesť elektrický prúd a ohroziť vás na živote. Tiež je zdrojom baktérií a mikróbov, ktoré sa s vodou dostanú všade. Pohyb po zatopených či po vlhkých povrchoch je nebezpečný, preto buďte pri prieskume opatrní aj vo vlastnej obývačke. Zo zaplavených priestorov by ste mali čo najskôr dostať zvieratá, vyhýbať by sa im mali osoby s obmedzenou pohyblivosťou.

Japan Heavy Rain
Japan Heavy Rain
Zdroj: Koki Sengoku

 

2. Spravte kontrolu

Nikdy nechoďte do priestorov, ktoré boli poškodené, napríklad do blízkosti spadnutých stromov či striech. V prípade, že je bezpečné navštíviť váš byt či dom, zamerajte sa na to dôležité. Jednými z úplne prvých vecí - ak ste ich nemohli odniesť vopred - sú vaše základné dokumenty ako poistné zmluvy, list vlastníctva či osobné dokumenty (rodné listy, diplomy...) a samozrejme všetky osobné doklady. Aj keď každý z nich je možné dodatočne vybaviť či získať kópie, je to časovo i finančne náročné, navyše základné identifikačné doklady je dobré mať so sebou hneď na začiatok.

3. Začnite dokumentovať

Mať zdokumentované škody je vždy dobrý nápad. Ak ste mali pred udalosťou čas svoju nehnuteľnosť zabezpečiť, zdokumentujte si aj opatrenia, ktoré ste spravili vopred. Budete tak môcť dokázať poisťovni, že ste sa škodám snažili predísť.

Zdroj: agáta
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
6.12. 2019 12:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44