4.4. 2018 17:00

Zariaďte si spálňu podľa svojej chuti - tento test vás odhalí

4.4. 2018 17:00

Zariaďte si spálňu podľa svojej chuti - tento test vás odhalí

Foto: Archív

Hľadáte príčinu vašej nespavosti? Možno nespočíva ani tak vo vás ako v samotnej spálni. Na výber zariadenia a atmosféru spálne vplýva životný štýl každého z vás. Zistite, či ste sa pri zariaďovaní náhodou nezmýlili.

Čo je podľa vás pre spálňu najdôležitejšie:
A. rodinná atmosféra
B. pohodlná posteľ a pokoj
C. poriadok a súkromie

Zvyčajne zaspávate:
A. veľmi rýchlo, bez ohľadu na okolité dianie
B. dlho, potrebujete absolútne ticho
C. chvíľu si ešte čítate alebo pozeráte televízor

Aký je váš spánok?
A. zvyčajne pokojný, nič a nik vás nedokáže vyrušiť
B. ľahký, prebudíte sa na najmenšie buchnutie
C. dobre spíte len v prípade, ak vás nič netrápi

Viete si predstaviť, že by ste v spálni mali aj pracovný kútik, prípadne by ste ju využívali aj na cvičenie?
A. áno, dokonca sa to zhoduje s vašimi predstavami
B. v žiadnom prípade
C. skôr by sa mala využívať na pokojnejšie aktivity, ako je napríklad čítanie

Delíte farby na aktivizujúce a pokojné?
A. skôr na sýte a svetlé
B. určite áno, na oddych potrebujete jemnejšie tóny, určite nie agresívne
C. skôr na hravé, veselé a farebne monotónne – k nim patrí napríklad sivá, biela, béžová

Ktorý zariaďovací predmet by ste si vo svojej spálni vedeli predstaviť:
A. pracovný stôl s počítačom
B. nočný stolík so svietidlom
C. knižnicu

Spálňu počas dňa:
A. mienite využívať, keďže slúži aj ako pracovňa alebo „fitnes“ izba
B. vôbec sem nevkročíte, všetko dôležité, čo cez deň potrebujete, nájdete v obývačke či kuchyni
C. radi si tu sami oddýchnete, prečítate knihu, vypijete šálku kávy alebo čaju

A: ODDYCHUJTE AKTIVITOU

Zakrúžkovali ste najviac odpovedí A? Jediný rozdiel, ktorý vidíte medzi spálňou a ostatnými miestnosťami v byte je ten, že tu trávite aj noc. Spálňu nepovažujete za príliš osobnú miestnosť a už vôbec nie oddychovú. Najlepšie sa jej hodí prívlastok rodinná. Okrem spania tu pracujete, cvičíte, neprekáža vám, že sa tu sem-tam zdržiavajú vaše deti, ktoré tu narobia i neporiadok. Koniec koncov, patríte k tým typom ľudí, ktorí prekypujú energiou, až kým nezaľahnú do postele. Ak sa tak stane, môže sa okolo vás diať, čo chce, vy sladko spíte spokojným spánkom.

Zariaďte si spálňu podľa svojej chuti - tento test vás odhalí

AKO JU ZARIADIŤ?

Predstava o vašej spálni dýcha aktivitou. Pokojne ju preto oblečte do odvážnejších tónov. Ale pozor! Ak sa rozhodnete pre farebné steny, nábytok voľte menej výrazný. Platí to aj naopak. Farby sa môžu opäť objaviť na doplnkoch, ako sú záclony, závesy či posteľné oblečenie. I keď je v móde oranžová, fialová a jabĺčkovozelená, nedajte sa zlákať trendmi. Môžu vám dokonca nanútiť aj výrazné ornamentálne vzory na steny. To sa vám páčiť vôbec nemusí. Aj tu platí, že dôležitejší je váš pocit. Rovnako neodporúčame voliť svetlé pastelové tóny. Biela posteľná bielizeň je pre vás príliš nepraktická. Z tohto dôvodu zabudnite na príliš luxusné materiály,Predstava o vašej spálni dýcha aktivitou. Pokojne ju preto oblečte do odvážnejších tónov.    napríklad hodváb. Bavlna a krep sú správnejšou voľbou. Príjemná a ľahko udržiavateľná by mala byť podlaha. Nič nepokazíte kobercom v kombinácii s drevenými parketami. V ponuke je aj laminát, nezabúdajte však, že jeho povrch je chladný. Ak vám to priestor dovolí, vyberte si väčšiu posteľ, ako je štandard. Vyhnete sa tak tlačenici v posteli, keď jedno z detí zostane u vás náhodou aj cez noc. Keďže spálňu vnímate ako rodinnú miestnosť, uprednostnite nábytok s uzatvoriteľným odkladacím priestorom. Zabudnite na otvorené police. Ak sú naplnené náhodne položenými predmetmi, opticky navodzujú dojem neporiadku. Tabu by pre vás mal zostať aj nábytok s ostrými hranami, skrine s veľkými zrkadlovými plochami a voľne stojace kusy v priestore. Prekážali by vám pri cvičení. A ešte jedna rada: v prípade, že je súčasťou vašej spálne pracovný stolík s počítačom, umiestnite ho čo najďalej od postele.

B: NECH VÁS NEVYRUŠUJE

Vo vašom prípade prevládali B odpovede. Pokoj a ticho, to je vízia vašej spálne. Žiadne rušivé prvky ako televízor, hudba či detská vrava. Spálňa je pre vás miestnosť, kde vchádzate s jediným úmyslom – dobre sa vyspať a zregenerovať tak, aby ste na druhý deň vstali úplne svieži. Je to izba, ktorú navštevujete len večer a opúšťate ju ihneď po prebudení. Váš život sa odohráva za jej dverami.

Zariaďte si spálňu podľa svojej chuti - tento test vás odhalí

AKO JU ZARIADIŤ?

I keď v spálni trávite len ten najnevyhnutnejší čas, neznamená to, že by ste jej zariadeniu nemali venovať patričnú pozornosť. Dovolíme si tvrdiť, že poriadok a atraktívny nábytok prispieva k pokojnému spánku. Na vytvorenie priestoru pre nerušený oddych potrebujete miestnosť, ktorá dýcha sviežosťou. Dbajte, aby ste v žiadnom prípade príliš nezapratali priestor. Umiestnite tu preto len ten najnevyhnutnejší nábytok – postele, nočné stolíky, možno bielizník. I keď v spálni trávite len ten najnevyhnutnejší čas, neznamená to, že by ste jej zariadeniu nemali venovať patričnú pozornosť.  Ak nemáte samostatný šatník, tak aj skrine. Odporúčame vybrať si trendové zariadenie, ktoré pôsobí jednoducho a opticky určite nezaťaží miestnosť. Snažte sa o vyváženú farebnú harmóniu. Príjemný súlad dosiahnete pastelovými a prírodnými tónmi. Nesiahnite po ničom, čo by pôsobilo výrazne, čo by zbytočne pútalo pozornosť. Na vytvorenie pokojnej atmosféry si vyberte lokálne osvetlenie – k posteliam a skriniam. Centrálne svietidlo nepotrebujete. Za najdôležitejší kus nábytku považujte posteľ. Zvoľte si väčšiu, ako je štandard. Preto, aby vám poskytla čo najpríjemnejší oddych. Určite investujte do zdravotného matraca. Postupne sa u nás udomácňujú matrace so zónovou tvrdosťou, ktorá zabezpečuje najvhodnejšiu tvrdosť pre každú časť tela. Novinka je matrac s vrecúškami s bylinkovou upokojujúcou arómou.

C: MOHLI BY STE TU BÝVAŤ

Ak ste zakrúžkovali najviac odpovedí C, spálňa je pre vás niečo podobné ako obývačka. Rozdiel je v tom, že kým obývačka slúži celej rodine, prípadne návštevám, spálňa je vaše intímne kráľovstvo. Veľmi radi tu oddychujete počas dňa – čítate, počúvate príjemnú hudbu, popíjate kávu či čaj. Máte tu ukryté dôležité rodinné dokumenty, účty, cenné predmety, zbierky, šperky, ale aj príručnú knižnicu s obľúbenou literatúrou. K vašim pravidelným rituálom v tejto izbe patrí večerné odličovanie či ranný mejkap. Nie zriedka tu pri televízii žehlíte. Prečo nie? Aj to patrí k vášmu spôsobu oddychu.

Zariaďte si spálňu podľa svojej chuti - tento test vás odhalí

AKO JU ZARIADIŤ?

Pozornosť venujte v prvom rade posteli. Vyberte si takú, ktorá má záhlavie prispôsobené na pohodlné opretie hlavy. Pri čítaní či pozeraní televízie sa vám bude príjemne ležať. Na trhu iste objavíte záhlavie, ktoré ponúka priestor na časopisy či knihy. Nezabudnite na nočný stolík. Nemal by byť iba efektnou ozdobou. Uprednostnite model so zásuvkami – ukrývajú ďalší odkladací priestor. Radi čítate v posteli? Nočné svietidlo by určite malo stáť na nočnom stolíku.Pozornosť venujte v prvom rade posteli. Vyberte si takú, ktorá má záhlavie prispôsobené na pohodlné opretie hlavy.    Modernejšie verzie majú svietidlá inštalované priamo po stranách záhlavia. Myslite na partnera. Ak aj on rád číta v posteli, doprajte si hneď dve svietidlá. Keď vy budete chcieť spať, on môže čítať bez toho, aby vás vyrušoval. Pri výbere šatníkových skríň stavte na účelné usporiadanie vnútorného priestoru. Pamätajte aj na menšie predmety ako opasky, kravaty či rukavice. Máte radi poriadok a to vám zásuvky doprajú. Ak vám priestor dovolí, umiestnite si do spálne kreslo s menším príručným stolíkom, prípadne toaletný stolík. Vy to tu určite využijete. S výberom farieb a materiálov príliš neexperimentujte. Vaša spálňa by mala pôsobiť útulne. Radíme staviť na béžové prírodné odtiene. Na oknách by mali visieť záclony so závesmi. A na podlahe? Jednoznačne hebký koberec!

autor:  Pekné bývanie
4.4. 2018 17:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44