23.7. 2013 8:00

Vyberte si: Výhody a nevýhody bývania v podkroví

23.7. 2013 8:00

Vyberte si: Výhody a nevýhody bývania v podkroví

Foto: Vlado VAVREK, Bienhaus, Velux, profimedia.sk

Romantika, neopakovateľná atmosféra, ale tiež šikmé steny, problém s prehrievaním, to všetko prináša bývanie v podkroví.

Niektorí si zobytňujú podkrovia jestvujúcich domov alebo stavajú nové domy so šikmou strechou, iní zasa uprednostňujú nadstavbu plnohodnotného podlažia s rovnou strechou. Každá z týchto možností má svoje čaro aj úskalia. Finančne aj realizačne náročnejšia je konštrukcia šikmej strechy, kde treba najskôr pracne vybudovať krov, nosnú časť strešného plášťa. Náročné je aj vytvorenie zateplenia, izolácie proti vode a vlhkosti a položenie krytiny.

Všetky vrstvy musia na seba nadväzovať, aby strecha plnila svoj účel a neznehodnotil sa obytný priestor pod ňou. Z hľadiska časovej realizácie je rýchlejšia výstavba zvislých stien zakrytá vhodným montovaným stropným systémom a ukončená rovnou strechou. Ale aj realizácia plochej strechy vyžaduje pedantné odborné vyhotovenie s použitím kvalitných materiálov.

Šikmé strechy väčšmi pristanú vidieku, v mestských zástavbách sa postupne presadzujú a získavajú obľubu dvojpodlažné domy zakryté plochou strechou. Zoznámte sa s kladmi aj zápormi oboch alternatív a zistite, ktorá vám väčšmi vyhovuje.

Priestor menší, ako sa zdá

Atypická dispozícia a skosený tvar stien vytvárajú atraktívny priestor, ktorý sa dá zariadit celkom odlišne a originálne. Ak má strecha aj dostatok presklených plôch potom sa bývanie pod ňou môže zdať doslova ako rozprávka. Tá však nemusí mať vždy šťastný koniec.

Šikmé steny predsa len ukrajujú z obytnej plochy potrebné centimetre viac, ako sa na prvý pohľad zdá. S tým treba rátať a prispôsobiť priestoru nábytok a ostatné bytové zariadenie, ktoré väčšinou treba zhotoviť na mieru. Budete sa teda musieť zmieriť s tým, že na vysoké vstavané skrine môžete zabudnúť.

Dokonca sa možno budete musieť zriecť horných kuchynských skriniek, ktoré tam jednoducho nedostanete. Obytný interiér pod šikmou strechou vynikne, keď je veľký. Ale pozor pri jeho „naťahovaní“ na vonkajšiu podobu strechy. Z pohľadu exteriéru by strecha s podkrovím nemala byť neadekvátne veľká v pomere k ostatným proporciám domu.

Čo sa týka vnútorného priestoru, pri návrhu dispozície treba dávať pozor, aby pri obvode strechy nevznikli stiesnené miestnosti s nízkou výškou a strmými šikminami. Nič z tohto nemusíte riešiť pri plnohodnotnom podlaží zastrešenom plochou strechou, ktoré maximálne využíva úžitkovú plochu, nemá straty ako pod šikmým variantom.

V miestnostiach s rovnakou svetlou výškou nebudete mať pocit stiesnenosti, co sa stáva v podkroví s nízkymi nadmurovkami a malým sklonom strechy. Rovnaká svetlá výška po celej ploche dáva lepšie predpoklady na dobre vyriešenú dispozíciu. Nie sú tu obmedzenia napríklad na umiestnenie schodiska, ktoré môže byt aj pri obvodovej stene, čo v podkroví pod šikminami možné nie je.

Horúco alebo zima

Vykurovanie podkrovia nemusí byť až také nákladné, pretože je známe, že teplo stúpa hore, a tak podkrovný byt získa teplo aj z priestorov v nižšom podlaží. Tieto priestory sa dobre vykúria radiátormi, ich umiestnenie pod oknami je však často problematické. Riešením je aj podlahové vykurovanie, stenové je obmedzené.

Tepelné straty strešným plášťom sú však vyššie ako obvodovými stenami a o teplo možno v zime ľahko prísť, preto sa z energetického hľadiska kladú na neho vysoké nároky. Kamenom úrazu je však teplo v letných mesiacoch, kedy je ho až príliš.

Na strechu dopadajú priame slnečné lúče a bez klimatizácie sa stáva priestor pod ňou skleníkom, kde klasické vetranie nepomôže. Eliminovaťvelké teplotné výkyvy možno hrubou vrstvou kvalitnej tepelnej izolácie, vhodne orientovanými oknami vzhľadom na svetové strany, ich množstvom a účinným vnútorným alebo vonkajším tienením.

Strechy so sklonom väčším ako 45 stupňov sa prehrievajú väčšmi než bežné podlažie a strechy miernejšie sú zasa viac namáhané vetrom. Mnohým obyvateľom podkrovia okrem slnka robí problémy aj dážď, teda hlučnosť bubnujúcich kvapiek na strešné okno, ktoré často nedovolia v noci spať. Výhoda šikmých striech je, že sa vďaka svojmu sklonu dokážu rýchlo zbaviť vody.

Výhľad do neba

Dostať svetlo do podkrovia možno viacerými spôsobmi – strešnými oknami, vikiermi, zasklením štítových stien, svetlovodmi, strešnými lodžiami. Svetelné podmienky podkrovných priestorov so strešnými oknami v šikmej rovine strechy sú lepšie ako presvetlenie priestorov s oknami v zvislej stene.

Treba však voliť veľkosť presklenia s mierou, lebo nadmerná svetelnosť môže vyvolávať tepelnú nepohodu. Naopak miestnosti so zvislými stenami a oknami v nich majú menšiu svetelnosť, ale vzhľadom na menší dopad slnečných lúčov sa aj menej prehrievajú a najmä v lete dosahujú lepšiu tepelnú pohodu.

Zvislé okná majú aj väčšie možnosti zatienenia. Nevýhoda strešného okna je, že poskytuje len obmedzený výhľad a najčastejšie hore do neba a nie do okolitého prostredia.

To môže viesť k psychickej nepohode. Ak nie je možnosť osadiť v podkroví okno vo vikieri alebo v štítovej stene, strešné okno by malo byť umiestnené tak, aby jeho spodná hrana bola maximálne 110 cm nad podlahou. Optimálny výhľad ponúka okno s výškou parapetu 90 cm. Vikiere sú vysunuté zo strešnej konštrukcie a miestnosť nielen presvetlujú, ale zároveň zväčšujú. Na presvetlenie podkrovia strešnými oknami alebo vikiermi treba vynaložiť viac financií ako na inštaláciu okenných konštrukcií v zvislej stene.

23.7. 2013 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44