4.9. 2014 8:00

Vyberte si správny ohrievač!

4.9. 2014 8:00

Vyberte si správny ohrievač!

Neviete sa doma zohriať? Vyberte si vhodný elektrický ohrievač.

S nadchádzajúcim chladnejším počasím si poraďte už dnes. Vyberať si môžete z viacerých možností ohrievačov. Ktorý je pre vás najvhodnejší?

S nadchádzajúcim chladnejším počasím si poraďte už dnes.
S nadchádzajúcim chladnejším počasím si poraďte už dnes.

Foto: Profimedia.sk

Olejový radiátor

Najpraktickejší typ ohrievača, ktorý začnú hriať takmer ihneď po zapnutí. Ideálny na sezónne vykurovanie. Funguje na princípe akumulácie tepla do tekutej náplne a do priestoru uvoľňuje energiu plynulo a dlhodobejšie. Výhodou je nízka spotreba a mobilnosť. Výkon olejového radiátora je od 1000 do 1600 W, malým mínusom je väčšia hmotnosť.

Teplovzdušný ventilátor

Využiteľnosť tohto typu ventilátora je hlavne v malých miestnostiach, keďže výhrevná špirála rýchlo šíri teplý vzduch. Nástenný model je vhodný napr. do kúpeľne, dbajte však na to, aby mal ochranné krytie IP 23 proti vlhkosti a mriežku, ktorá bráni vniknutiu nežiadaných predmetov. Malou nevýhodou môže byť zvýšený hluk a pri nadmernom používaní sa môže prehrievať. Výkon teplovzdušného ventilátora je 1000 až 2000 W.

Nástenný model je vhodný do kúpeľne, dbajte však na to, aby mal ochranné krytie IP 23.
Nástenný model je vhodný do kúpeľne, dbajte však na to, aby mal ochranné krytie IP 23.

Teplovzdušný konvektor

Konvektor je vhodným riešením pri veľkých miestnostiach, resp. celých domoch či chatách. Určený je na dlhodobú prevádzku, keďže niektoré typy sa dajú nadstaviť na istú teplotu a tú potom termostat udržuje. Majú tvar elektrického radiátora a kvalitnejšie modely majú časovač vypnutia. Ich výkon je plynulo regulovateľný až do 3600 W.

Halogénový a infračervený ohrievač

Ideálny je takmer kdekoľvek a to hlavne preto, že infračervené žiarenie zohrieva ľudí a objekty vo väčšej miere ako vzduch, čoho dôsledkom je príjemné a neprekúrené prostredie. Teplo vyžaruje iba tým smerom, ktorým je nasmerovaný. Výhodou teda je, že teplo sa vytráca z miestnosti pomalšie. Výkon takéhoto ohrievača je v rozpätí od 1000 do 1600 W.

Infračervené žiarenie  zohrieva ľudí a objekty vo väčšej miere ako vzduch.
Infračervené žiarenie zohrieva ľudí a objekty vo väčšej miere ako vzduch.

Quartzový ohrievač

Výborný spoločník na terasy či balkóny aj preto, že tepelné vlny nezastaví kvapalné ani plynné skupenstvo, dokonca ani vietor. Ohrievač pracuje na omnoho menšej vlnovej dĺžke než staršie typy už spomínaných infračervených ohrievačov. Ich žiarenie sa veľmi podobá tomu slnečnému. Ich výhodou je skvelá účinnosť využitia energie až okolo 97%.

autor:  ipeknebyvanie.sk
4.9. 2014 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44