15.8. 2018 15:00

Vyberáte fásadu domu? Pripravili sme si pre vás hitparádu tých NAJ! (2.časť)

15.8. 2018 15:00

Vyberáte fásadu domu? Pripravili sme si pre vás hitparádu tých NAJ! (2.časť)

Foto: Cembrit

Pri moderných domoch sú čoraz obľúbenejšie rôzne fasádne obklady. Vybrali sme z nich tie, čo sa môžu pochváliť nejakým naj.

>>> 1. časť článku nájdete TU <<<

Najohybnejšie

Kompozitné dosky zložené z krycích hliníkových plechov a vnútorného plastového alebo minerálneho jadra možno ohýbať na zaoblené fasády. Ako krycie plechy sa využívajú najčastejšie hliníkové, ale aj medené, oceľové či titánovo-zinkové. Sendvičová doska je hrubá najčastejšie štyri milimetre a môže sa nielen ohýbať, ale podľa potreby aj rezať a frézovať. Uchytenie dosiek môže byť viditeľné či neviditeľné. Pri neviditeľnom uchytení sa kazety vešajú na nosnú hliníkovú konštrukciu s dvadsaťmilimetrovou škárou. Viditeľné uchytenie na nosnú konštrukciu je pomocou nitov. Nity sú chránené plastovými čiapočkami vo farbe dosky a škára medzi doskami je minimálna.

Inšpiratívny príbeh bývania mladej rodinky: On bol stavbyvedúci, ona dizajnérka

Najexkluzívnejšie

Obklady zo zliatiny titánu a zinku nielenže dobre vyzerajú, ale nepotrebujú nijakú údržbu a oplývajú výhodami v podobe odolnosti takmer proti všetkému. Mohli by sme im teda priradiť aj prvenstvo v odolnosti a bezúdržbovosti. Nepotrebujú žiadne nátery a po desaťročia si zachovajú neporušený vzhľad. Variabilita prvkov, rozmerov a spôsobov ich kladenia umožňuje dynamické členenie fasád. Navrhujú sa ako prevetrávané. To znamená, že ich skladba musí obsahovať vetranú medzeru s výškou najmenej 40 milimetrov. Prevetrávaná vzduchová medzera okrem odvádzania vodných pár zabraňuje letnému prehrievaniu fasády.

Rady nad zlato: 25 tipov ako odvodniť strechu

Fasádne opláštenia z titánovo-zinkového plechu sú nadčasovo krásne, nevyžadujú zvláštnu starostlivosť ani údržbu a pretrvávajú celé generácie, harmonická je ich kombinácia s drevom napriek odlišnosti materiálov.
Fasádne opláštenia z titánovo-zinkového plechu sú nadčasovo krásne, nevyžadujú zvláštnu starostlivosť ani údržbu a pretrvávajú celé generácie, harmonická je ich kombinácia s drevom napriek odlišnosti materiálov.
Zdroj: www.vmzinc.com

Všetko na mieru: Navštívte s nami krásne slovenské bývanie vo vidieckom štýle

Najdekoratívnejšie

Podľa nás sú to kompaktné veľkoformátové dosky z vysokotlakového laminátu – HPL. Dosky HPL už majú finálnu povrchovú úpravu, ďalšia ochrana nie je nutná. Základom ich výroby sú špeciálne papierové pásy – jadrové a povrchové, dekoratívne. Jadrové papiere sú vyrobené z čistej celulózy a impregnované živicou. Hrúbka dosky závisí od počtu vložených jadrových papierov. Povrchové – dekoratívne papiere sa impregnujú melamínovou živicou. HPL dosky sú vysokoodolné s dobrými fyzikálno-mechanickými vlastnosťami, minimálnymi nárokmi na údržbu a s dlhou životnosťou.

Odborná téma: Murujeme po novom

Najtrendovejšie

Moderné fasády preferujú veľkoformátové vláknocementové dosky vo svojej prirodzenej sivej farebnosti, aj keď sú dostupné v celej farebnej škále podľa vašich predstáv. Montujú sa rýchlo a jednoducho na nosnú konštrukciu z hliníka, pozinkovanej ocele alebo z dreva. Napriek hrúbke len osem centimetrov pri formátoch 3 100 x 1 250 milimetrov a 2 500 x 1 250 milimetrov sú pevné a odolné proti mechanickému poškodeniu. Vláknocementový materiál je zafarbený v celej svojej štruktúre, čo je výhoda pri rezaných hranách či pri poškodeniach. Sú nehorľavé a takmer bezúdržbové.

Inšpirácia: Takýto montovaný domček si starší manželia postavili za menej ako 6 týždňov

Bungalov v havarijnom stave pár zachránil pre výhľad na krásny dub v záhrade. Spojili škandinávsky štýl a retro

autor:  Adela Motyková
15.8. 2018 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44