10.10. 2021 15:00

Vyberáme jedálenský stôl - výška, materiál a tvar majú byť...

10.10. 15:00

Vyberáme jedálenský stôl - výška, materiál a tvar majú byť...

Foto: archív

Jedálenský stôl plní mnoho funkcií - slúži na každodenné stolovanie, rodinné oslavy, posedenia s priateľmi. Stôl je akýmsi symbolom rodiny. V priestore je často dominantný, preto by mal ladiť s okolím, a to v závislosti od toho, či je umiestnený v obývacej izbe alebo v kuchyni.

Veľkosť a tvar

Veľkosť stola určuje počet členov rodiny a priestor, ktorý máme k dispozícii. Komfort stolovania zvyšuje dobrý prístup k stolu a jeho vzdialenosť od steny a ostatného zariadenia. Jedna osoba potrebuje na pohodlné stolovanie priestor minimálne 60 cm široký a 40 cm hlboký. Výška stola sa pohybuje v rozmedzí od 69 do 78 cm, štandardná šírka stolovej dosky je 80 cm.

Na prvom mieste pri výbere stola je funkčnosť, ktorú určuje najmä tvar stola. Jedálenský stôl môže byť hranatý, oválny, okrúhly, ale aj atypický. Kruhový a oválny stôl je určený na umiestnenie voľne v priestore, vyžaduje dostatok priestoru, a preto nie je vhodný do malých miestností. Pre dve osoby je potrebný stôl s priemerom 75 cm, pre štyri s priemerom 90 cm. Hranatý stôl môže byť umiestnený voľne alebo v rohu miestnosti. Jeho rozmer by nemal byť menší ako 80 x 120 cm. Ak potrebujete pohostiť viac ľudí ako zvyčajne, zaobstarajte si stôl, ktorého pracovná doska sa dá zväčšiť rozložením, vysúvaním alebo vložením prídavnej časti. 

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
10.10. 2021 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy