23.11. 2017 12:00

Vrstvy šikmej strechy: 6 zásadných prvkov, na ktoré nesmiete zabudnúť!

23.11. 2017 12:00

Vrstvy šikmej strechy: 6 zásadných prvkov, na ktoré nesmiete zabudnúť!

Foto: Zillow

Každá šikmá strecha je originál a vyžaduje si individuálny prístup. Preto všeobecný manuál pre laikov, ako na to, ani nehľadajte. Informácie, vďaka ktorým sa zorientujete v problematike a predídete problémom, sa vám určite zídu.

  • Parotesná zábrana – najčastejšie sa kladie pod tepelnoizolačnú vrstvu, závisí to od uloženia a hrúbky tepelnej izolácie. Jej úlohou je obmedziť vstup vodných pár do skladby strešného plášťa. Je dôležité, aby bola vzduchotesne napojená na všetky prestupujúce a ukončujúce konštrukcie. Ak nie je kvalitne zrealizovaná, prenikajúce vodné pary si určite nájdu netesnosť a následne sa kondenzujú v tepelnej izolácii. Skondenzované množstvo vodnej pary môže spôsobiť zatečenie na stenách alebo strope domu. Vzniknú vám tak ďalšie škody na majetku.
  • Tepelná izolácia – V dnešnej dobe maximálneho šetrenia energiami je tepelná izolácia dôležitou súčasťou vašej strechy. Nielenže vás chráni pred nepriazňami počasia, ale udržuje teplo, aké ste si nastavili. Súčasné trendy ukazujú, že sa používajú čoraz účinnejšie vrstvy nadkrokvovej izolácie, aby bol váš dom ekonomicky výhodný. V konečnom dôsledku musí strecha spĺňať požiadavky tepelnotechnických noriem.

Potulky po streche: Komín v hlavnej úlohe!

Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
Zdroj: Austrotherm, Bramac, Creaton, Tondach

Pár šikovný rád: Prichádzajú letné búrky. Máte bleskozvod?

  • Difúzna fólia – je dnes už štandardnou súčasťou strechy a chráni tepelnú izoláciu pred vlhkosťou. Jej úlohou je prepúšťať vodné pary zo spodných vrstiev a zároveň zabraňovať jej kondenzácii na kvapalinu. Pri výbere sa poraďte s odborníkom, ktorý vám pomôže zvoliť vhodný typ s ohľadom na navrhnutú alebo uvažovanú skladbu strešného plášťa.
  • Vetracia medzera – je pre správne fungovanie strechy zásadná. Zabezpečuje cirkuláciu vzduchu pod krytinou. Pri návrhu vetracej medzery sa prihliada na sklon strechy a možné rozdiely v teplotách interiéru a exteriéru domu. Nižšie sklony striech musia mať medzeru vo výške asi 8 – 15 centimetrov. Veľkosť medzery pri žiadnom riešení by nemala byť menšia ako 4 centimetre.
  • Záklop – je predovšetkým z dreva, aby lepšie absorboval a uvoľňoval vodu a vlhkosť. Kladie sa nad vetraný priestor strechy. Môžu sa použiť aj drevené fošne a OSB dosky, záleží však predovšetkým na klimatických podmienkach.
  • Krytina – je poslednou vrstvou strechy. Chráni podstrešné priestory pred atmosférickými vplyvmi. Na trhu existuje veľký výber krytín čo do materiálového aj tvarového a farebného vyhotovenia.

Rady nad zlato: 25 tipov ako odvodniť strechu

autor:  Inéz Búci
23.11. 2017 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44