3.7. 2018 13:00

Vôňa diaľok: vdýchnite svojmu domovu orientálnu dušu

3.7. 2018 13:00

Vôňa diaľok: vdýchnite svojmu domovu orientálnu dušu

Foto: Profimedia

Za jeden zo základných motívov čínskej filozofie možno považovať úsilie o harmóniu a rovnováhu. Ak aj vy túžite po domove plnom pokoja a harmonickej atmosféry, čínsky štýl je pre vás tým pravým.

Jeho základnou črtou je harmónia. A to vo výbere a kombinácii farieb, materiálov aj doplnkov. Tento štýl má rád minimalizmus, kvalitné materiály a precízne vypracované tvary. Kvantita ustupuje pred kvalitou.

Nábytok, farby a tvary

Základom je na prvý pohľad jednoduchý nábytok bez výrazných dizajnových prvkov a jeho spracovanie musí byť dokonalé. Farba je vždy tmavá, najčastejšie sa používa čierny jaseň a mahagón. Ten sa stavia do kontrastu so stenami, ktoré by mali byť biele alebo v jemných odtieňoch hnedej. Výnimkou je len kuchyňa, kde je prípustná aj biela farba nábytku.

Moderný jedálenský stôl.
Moderný jedálenský stôl.
Zdroj: Profimedia

V čínskych interiéroch dominuje tmavý nábytok.
Foto: Profimedia

Podlahy sa dávajú tmavšie do presvetlených miestností, do izieb s nedostatkom denného svetla sa zas uprednostňujú svetlejšie. Vyhľadávané sú najmä bambusové variácie.

Nemej dôležitá je aj výška. Čínsky, a tiež japonský štýl, sa vyznačuje pomerne nízkym nábytkom, čo sa dotýka postelí aj sedacích súprav. V mnohých, najmä japonských interiéroch, sa miesto sedačiek používajú špeciálne vankúše na sedenie. Vo všetkých prípadoch platí, že čím je nábytok tvarovo strohejší, tým je čínskejší.

Tradícia verzus moderna

V tradičnej čínskej kultúre majú farby radi a neboja sa dať dokopy pre nás veľmi odvážne kombinácie. Spojenie kontrastných farieb je pre nich akýmsi symbolom prepychu. Obľúbená je najmä červená a zlatá a čím viac vzorov, tým lepšie.

Moderný čínsky dizajn má však radšej neutrálnosť a vizuálnu čistotu. Používa často bielu a jemné pastelové odtiene. Tie sú omnoho nenápadnejšie a v spojení s tmavým nábytkom pôsobia harmonickejšie.

Nebojte sa doplnkov

Hoci čínsky moderný štýl hlása jednoduchosť a nenápadnosť, neznamená to, že by ste sa mali zbaviť všetkých doplnkov a dekorácií. Práve naopak. Sú dôležité, lebo do bytu vkladajú vaše vlastné ja, ale musia byť premyslene zvolené.

Elegantná obývačka s barom.
Elegantná obývačka s barom.
Zdroj: Profimedia

Pozornosť venujte aj doplnkom.
Foto: Profimedia

Do čínskych interiérov sú veľmi efektným doplnkom paravány, ktoré sú navyše aj praktické. Ďalšou možnosťou, ako sa pohrať s interiérom, je vytvoriť si vlastné papierové tienidlá na lampy a lustre. Ak máte radi umelecké dekorácie, hodia sa najmä do obývacích izieb, ideálne keramické alebo drevené.

Jedinou miestnosťou v byte, ktorú sa neodporúča dekorovať, je spálňa. Má byť minimalistická a praktická, lebo čím je v nej viac doplnkov a dekorácií, tým nepokojnejší spánok v nej človek má.

3.7. 2018 13:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44