18.9. 2020 15:00

Viete si vybrať posteľnú bielizeň? Držte sa pár rád a vyspíte sa ako v bavlnke

18.9. 15:00

Viete si vybrať posteľnú bielizeň? Držte sa pár rád a vyspíte sa ako v bavlnke

Foto: archív

Ak sa chcete v posteli naozaj príjemne cítiť, mali by ste si zaobstarať kvalitnú posteľnú bielizeň s ľahkou údržbou. Poradíme vám, podľa čoho si ju vybrať.

Ako vyberať

Pred nákupom si nezabudnite zmerať rozmery paplónu a vankúša. Keď už budete v obchode, pri výbere posteľných obliečok by ste nemali hľadieť len na ich dizajn, ale aj na tieto 3 kritéria - kvalita, trvácnosť a funčnosť. Od kvality priamo závisí spomínaná trvácnosť. Obzerajte sa po posteľnej bielizni ušitej z materiálu s hustotou od 120 do 140 gramov na meter štvorcový. Tenšie obliečky sa môžu rýchlo prederaviť a vyťahať. Dôležité je, aby vám bolo príjemne na dotyk a aby boli obliečky funkčné. Mali by byť savé, priedušné, v zime hriať a v lete chladiť.

Materiály

K pokožke sú najpríjemnejšie bavlnené posteľné návliečky - sú mäkké, dobre sajú pot a sú priedušné. V zimných mesiacoch používajte flanelové obliečky, ktoré vás príjemne zohrejú, sú hebké a mäkké. Krepové obliečky sa dajú používať počas celého roka. Krep tiež dobre saje pot a nemusí sa žehliť, čo vám ušetrí veľa času. Jedny z najluxusnejších obliečok sú saténové. Satén je príjemný na dotyk, má väčšiu hustotu vlákien ako bavlna, vďaka čomu si dlho udrží krásny vzhľad.

Pekná posteľná bielizeň nielen skrášli vašu spálňu, ale sa aj dobre vyspíte.
Pekná posteľná bielizeň nielen skrášli vašu spálňu, ale sa aj dobre vyspíte.
Zdroj: archív

Zapínanie

V minulosti bolo na posteľnej bielizni štandardné zapínanie na gombíky. V súčasnosti nie je ničím nezvyčajným zapínanie na zips, (tie dnešné sú už jemné, takže vás nebudú tlačiť) alebo ukončenie tzv. záložkou. Keď si už podľa našich rád prinesiete posteľnú bielizeň domov, nezabúdajte, že každé nové obliečky je nutné, predtým ako ich začnete používať, oprať.

autor:  Daniela
18.9. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44