25.10. 2016 12:00

Viete, čo je vlastne mezonet? Vysvetlíme vám jeho charakteristiky

25.10. 2016 12:00

Viete, čo je vlastne mezonet? Vysvetlíme vám jeho charakteristiky

Foto: studiogang.com

Na našich stránkach a rovnako aj na stránkach stále viac a viac realitných kancelárií sa skloňuje slovo mezonet. Tušíte však čo sa pod týmto termínom ukrýva? My vám to teda priblížime.

Slovo mezonet pochádza z francúzskeho slova maisonette, čo znamená domček. V skutočnosti sa však jedná o veľký, viacpodlažný byt umiestnený v klasickom bytovom dome. Francúzi ho tak nazvali pretože takéto bývanie imituje bývanie v rodinnom dome tým, že ho rozdeľuje do viacerých úrovní. Veľkým trendom je riešenie bytu v rámci najvyššieho podlažia spolu s podkrovným priestorom, kedy sa pohodlie vo veľkom priestore spája aj s idylickým výhľadom na okolie domu.

Prvé podlažie bytu je väčšinou využívané ako spoločenský priestor, nachádza sa tu kuchyňa, jedáleň, obývacia izba, terasa. To ponúka obyvateľom domu oddeliť súkromie od spoločenskej časti tak, že na vyššom podlaží potom nájdeme spálne, detské izby, poprípade šatníky, knižnice či pracovne a úložné priestory.

Ak sa s pojmom mezonet stretávate často, no doteraz ste presne nevedeli, čo to znamená, máme tu pre vás vysvetlenie.
Ak sa s pojmom mezonet stretávate často, no doteraz ste presne nevedeli, čo to znamená, máme tu pre vás vysvetlenie.
Zdroj: planete-deco.fr

Prečítajte si aj o našej návšteve krásneho domu v náročnom teréne 

Veľmi zaujímavým prvkom mezonetu môže byť tzv. galéria, kedy vrchné podlažie nie je položené  na celej úrovni prvého podlažia. Je to priestor, z ktorého vedú schody a pôsobí maximálne efektne. Opticky otvára priestor a prirodzene prepája spoločenskú a súkromnú časť.

Veľkú úlohu v mezonete zohráva aj svetlo. Mladý ľudia aj do našich podmienok prinášajú nápady zo zahraničia, kedy si všímajú aj tento prvok. Veľké okná (niekedy aj od podlahy až po strop) ešte podporujú vzdušnosť a veľkosť priestoru a z hľadiska exteriéru pôsobia ako výrazný architektonický prvok.

Originalita a veľkosť bytu typu mezonet sa samozrejme následne odráža aj v jeho cene. Na úkor trendy, priestranného bývania musí majiteľ siahnuť poriadne hlboko do vrecka. V našich podmienkach je to zatiaľ skôr luxus ako klasické bývanie, no stále viac a viac ľudí siaha po takomto riešení svojho domova najmä vo veľkých mestách, ktoré takéto možnosti ponúkajú.

Niekoľko mezonetov sme vám predstavili aj v našom časopise Pekné bývanie. Aj v aktuálnom, novembrovom čísle nájdete viacero inšpiratívnych návštev!

25.10. 2016 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44