1.2. 2020 6:00

Viete, aký postup máte zvoliť, keď vám vypadne elektrina? A panikárenie na mysli nemáme

1.2. 6:00

Viete, aký postup máte zvoliť, keď vám vypadne elektrina? A panikárenie na mysli nemáme

Foto: pixabay

Mnoho z nás už túto situáciu zažilo nejeden raz, ale čo máte vlastne urobiť, keď vyhodíte ističe?

Poradíme vám, ako čo najjednoduchšie vyriešiť túto situáciu.

Zistite, aký veľký je problém

Samozrejme, ako prvé je dôležité zistiť, či ide o výpadok prúdu len vo vašom byte, alebo v celom paneláku. Je ale pravdepodobné, že keď ste vyhodili elektrinu vy, tým že ste niečo zasunuli do zásuvky alebo u vás doma praskla žiarovka, pôjde o problém len vášho bytu.

Najjednoduchšie riešenie ako zistiť, či elektrina nefunguje v celom paneláku, je vyjsť na chodbu a vyskúšať, či svieti svetlo, alebo či funguje výťah. Ak zistíte, že bez prúdu nie ste len vy, potom už nemôžete spraviť nič, len zapáliť sviečky a privolať elektrikárov. V prípade, že na chodbe všetko funguje, dokážete to ľahko vyriešiť.

Kde všade nefunguje elektrina?

Keď ste už zistili, že susedia elektrinu majú, vráťte sa späť do vášho bytu, treba ďalej pátrať, kde je problém. V prípade, ak vypadla elektrika iba v niektorých miestnostiach, alebo ak zhaslo svetlo, ale iné spotrebiče (televízor, mikrovlnka i chladnička) vám idú, pravdepodobne vám iba vypadol istič. Pokúste sa vypnúť všetky spotrebiče a svetlá, ktoré boli pred výpadkom zapnuté.

Viete, aký postup máte zvoliť, keď vám vypadne elektrina? A panikárenie na mysli nemáme
Zdroj: pixabay

V bytovej rozvodnici, ktorá je najčastejšie umiestnená pri vchodových dverách, nájdete vypadnutý istič. Zistíte to tak, že tento istič má páčku smerom dole, niekedy stačí zdvihnúť páčku hore, pri iných ističoch ale musíte túto páčku dať najprv dole, potom naspäť hore. Ak sa dá istič zapnúť a elektrina vo vašom byte sa zapne, potom je všetko v poriadku. Ak sa však istič po zapnutí znovu vypne, potom je nutné zavolať elektrikára, ktorý odborne skontroluje stav elektriny vo vašom byte. Pokračovanie na 2. strane.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
1.2. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44